Jablonec.jpg

Informace o Novém pavilonu intenzivní medicíny v Jablonci nad Nisou

Liberecký
18. 12. 2020

Nový pavilon intenzivní medicíny v Jablonci nad Nisou postavil Metrostav

V Jablonci nad Nisou začal od poloviny března 2020 sloužit pacientům nový pavilon intenzivní medicíny (PIM). Objekt je nominovaný na Stavbu roku Libereckého kraje. V místní nemocnici ho zhotovil tým Ing. Ondřeje Matouška z divize 8 Metrostavu. Nový pavilon je nejen velkou pomocí pro pacienty z Jablonce a jeho spádové oblasti. Viditelně pomáhá i liberecké nemocnici, protože kapacita intenzivních lůžek umožňuje rychlejší přeložení pacientů například z traumatologie nebo neurocentra liberecké nemocnice. „Stavba PIM byla náročná jak časově, tak i na lidské zdroje. A to nejen kvůli tomu, že přeložky vodovodu – provizorní i definitivní – bylo nutné provést za plného provozu nemocnice, ale i proto, že v první fázi našeho díla probíhaly v okolních ulicích pokládky inženýrských sítí. Abychom měli zajištěný přístup na stavbu, musel jsem se účastnit řady koordinačních schůzek, protože uzavírky komunikací se měnily ze dne na den. Naštěstí byly dobře promyšlené a k žádným problémům nedošlo,“ říká Ing. Matoušek.

Divize 8 vlastně dostavěla nový pavilon už vloni v listopadu, odkdy už jen odstraňovala vady a nedodělky. Kolaudace PIM ale proběhla až 23. ledna po dokončení navazujících investic ze strany města. Třeba náhradní zdroj investor zprovoznil až v polovině ledna a bez něj Metrostav nemohl provést funkční zkoušky evakuačních výtahů či požárních zařízení a měření hluku vzduchotechniky. Rekonstrukcí prošel také vjezd z ulice Hřbitovní vedle energobloku, příjezdové komunikace i plot. Speciální lékařské technologie

Kromě přeložek sítí bylo v jablonecké nemocnici komplikované založení nájezdové rampy pro sanitky, které kvůli odhalení starého parovodu muselo být přeprojektované z patek na mikropiloty. Složité byly i instalace dvou ocelových spojovacích koridorů. Každý vážil téměř 15 tun a mezi objekty je stavbaři osazovali v jednom kuse a za plného provozu původní budovy. Jednoduché nebylo dokončení díla, protože se přejímek účastnil i personál nemocnice.

Pro mne osobně pak byla zajímavá dodávka medicinálních mostů do každého z 18 nemocničních pokojů. Je to totiž speciální zdravotnická technologie, s níž jsem se setkal poprvé,“ dodává Ing. Matoušek. K slavnostnímu otevření pavilonu došlo 19. února a ředitel divize 8 pro Liberecký kraj Ing. Jan Syrůček při něm prohlásil: „Pro naše oblastní zastoupení byla zakázka PIM prioritou. S radostí konstatuji, že ji tým pod vedením Ondřeje Matouška zvládl na výbornou.“

Na úspěšném dokončení projektu se kromě techniků z divize 8 podílelo i její středisko železobetonových konstrukcí a doprava divize 4. Se zařízením staveniště pomohly divize 1 a 11. Nakonec je nutné připomenout také Metrostav stavebniny a společnost SQZ, bez nichž by se stavba neobešla. PIM začal sloužit pacientům od poloviny března, pacientům zde poskytuje odbornou péči téměř stovka zdravotníků. Díky přesunu oddělení ARO, JIP i zázemí pro primáře a vedení nemocnice se uvolní prostory k dalšímu využití nemocnice.

Zdroj: Noviny Metrostavu