teifoc 2019_2.jpg

Soutěž Cihla k cihle: Nejoriginálnější model vyhlídkové věže postavili Lukáš a Ondra ze ZŠ Bartuškova Třebíč

Vysočina
10. 10. 2019

Postavit ze stavebnice Teifoc věž nebo rozhlednu minimálně o třech patrech bylo společným zadáním pro dvacítku dvojčlenných družstev. Cílem tvořivé několikahodinovky bylo představit originální model v čisté konstrukčně precizní podobě.

Porota rozhodující o nejlepších hotových stavbách se letos radila hodně dlouho. Nejlepší stavbu se podařilo postavit Lukášovi a Ondrovi z třebíčské ZŠ Bartuškova. „Na týmech byla po celou dobu vidět snaha o maximální originalitu, ale ne za každou cenu, hodně pozornosti je věnováno detailům. Slabší stránkou mladých stavitelů je plánování času, rozdělení práce a maximální využití celé soutěžní doby, ale to se zlepší časem, až přijde více zkušeností,“ shodli se porotci Jiří Volšinský ze Střední školy stavební Jihlava a Stanislav Tržil ze Střední školy stavební Třebíč.

Výsledky 3. ročníku Krajského kola soutěže Cihla k cihle:

1. ŽŠ Bartůškova, Třebíč – Ondra Pacal a Lukáš Chudoba
2. ZŠ Wolkerova, Havlíčkův Brod – Štěpán Mendl a Šimon Klepetko
3. ZŠ Vratislavovo nám., Nové Město na Moravě – Natálie Mrázková a Adam Straka

„Oceňuji obrovskou kreativitu všech dvaceti soutěžních týmů. Ve finále byla nejdůležitější především pečlivost, nápaditost, preciznost, ale i čistota práce. Osobně jsem se přesvědčila o tom, že soutěž má smysl, když jsem se měla možnost potkat s vítězem prvního ročníku Cihly k cihle, který je teď pečlivým studentem střední stavební školy,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.  

Třetí ročník celokrajské soutěže Cihla k cihle10. října 2019 hostila Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava  Bechyně v Havlíčkově Brodě. Do finálového krajského kola se dostalo vždy pouze pět škol ze čtyř oblastních soutěží pořádaných v Jihlavě, Třebíči, Žďáru nad Sázavou a Havlíčkově Brodě. „Na stavění chodím už od šesté třídy. Nemyslím si, že bych za tu dobu začal stavět náročnější stavby, ale jde spíš o grif a preciznost, o pokládání cihel, způsob nanášení malty. Možná, že ze mě bude za pár let architekt nebo bytový designér,“ říká osmák Lukáš Chudoba ze ZŠ Bartuškova Třebíč. Osmačku Nelu Václavkovou ze ZŠ a MŠ Želetava stavění z Teifocu baví, staví už od loňského roku, ale hlavně proto, že ji stavění uklidňuje, v budoucnu by raději než architekturu studovala gymnázium a později ekonomii.

Tradičními spoluvyhlašovateli soutěže jsou Kraj Vysočina, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Spolek Stavba Vysočiny. Partnerem akce byla společnost PKS stavby a Výrobní družstvo SMĚR.