
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny zásadně ohrozí stavební sektor, rozvoj infrastruktury i bytovou výstavbu
Hospodářská komora upozorňuje, že novela vytváří nové regulatorní a administrativní překážky, které zpomalí nejen výstavbu bytů, průmyslových areálů či obchodních center, ale také zásadní infrastrukturní projekty v oblasti dopravy a energetiky. Komplikovanější proces povolování kácení dřevin a zajištění druhové ochrany bude mít vážné dopady na správu a obnovu technické infrastruktury, což se nevyhnutelně promítne do cen energií, vodného, stočného a dalších základních služeb.
Hospodářská komora dlouhodobě podporuje ochranu životního prostředí, avšak tato novela jde proti racionálnímu přístupu a místo efektivní ochrany přírody přinese pouze další překážky pro rozvoj ekonomiky a infrastruktury.
„Z tohoto důvodu Komora doporučuje zamítnutí novely v prvním čtení a její vrácení k přepracování. Zastáváme názor, že Česká republika si nemůže dovolit další legislativní překážky, které odradí investory a výrazně zpomalí až zastaví rozvoj klíčových projektů,“ uzavírá Janáková.
K novele se vyjádřil také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. „Chránit přírodu je nutné, o tom není debat. Je však potřeba přicházet s opatřeními, která nebudou kontraproduktivní. V tomto případě – jak upozorňují kolegové z Hospodářské komory, s nimiž plně souzním – převládají negativa. Nesmyslně bychom komplikovali a blokovali důležité stavební projekty. Ve výsledku bychom tím ještě prohloubili krizi způsobenou už tak extrémně komplikovanými povolovacími procesy. Jsme v této oblasti daleko za Evropou, ale místo abychom přijímali opatření vedoucí k větší efektivitě, děláme další kroky zpět. Věřím, že výstavba a ochrana přírody se nemusejí vylučovat. Pojďme hledat cesty, které napříč obory budou vytvářet příležitosti, nikoli další sady překážek,“ konstatoval Jiří Nouza.