1. Snímek dokončené plastiky jednoho z draků (foto Lasvit s.r.o.) a.jpg

Český projekt obřího svítidla a zároveň šperku v podobě dvou draků získal mezinárodní ocenění

Prezentace členů SPS
19. 11. 2021
Ocenění European Steel Design Awards uděluje Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS) každé dva roky, čímž podporuje kreativní a nápadité využití oceli v architektuře a při realizaci staveb. Nápaditý design ocelových konstrukcí zdůrazňuje množství výhod oceli pro oblast stavebnictví, výroby, ekonomiky a architektury.

 V letošním roce se mezi třináct oceněných projektů z různých evropských zemí prosadil i český projekt obřího svítidla a zároveň šperku v podobě dvou draků s názvem Draci – největší šperk i svítidlo. Generálním dodavatelem tohoto díla je společnost LASVIT s.r.o., ocelovou konstrukci projektovala a vyráběla firma EXCON, a.s. Hlavní cenu mezinárodní poroty obdržela stavba muzea Hurtigruten v Norsku, speciální cenu pro mosty pak most v nizozemském Zwolle a cenu veřejnosti lesní věž v dánském Rønnede.

Celkový seznam oceněných staveb je následující:  

  • KTM Motohall, Mattinghofen - Rakousko
  • IMEC Parking Building, Leuven - Belgie
  • Dragons, the Largest Jewel and Lighting, Saipan, Pacific Ocean – Česká republika
  • Camp Adventure Forest Tower, Rønnede - Dánsko
  • Kuusijärvi Bridge, Vantaa - Finsko
  • Passerelle Coty, Puteaux - Francie
  • U- and S- Bahn-Haltestelle Elbbrücken, Hamburg - Německo
  • Schuttebusbrug, Zwolle - Nizozemsko
  • Protective building for MS Finnmarken, Stokmarknes - Norsko
  • Aéroport International de Genève, New Terminal, East Wing, Genève, Suisse - Portugalsko
  • Bridge over Vanan, Kristinehamn – Švédsko
  • Italian Bridge over the River Plessur, Chur - Švýcarsko
  • Canakkale Antenna Tower, Kalabaklı Village Radar Hill Canakkale - Turecko

Český projekt dvou dvacetitunových draků se vlní nad hlavami návštěvníků hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý má 32 metrů na délku a na sobě 2,5 milionu kusů křišťálů. Rozpočet této zakázky byl zhruba 250 milionů korun. Vytvořit celé dílo s výrobou a montáží trvalo tři roky, během nichž se měnil design a ladily technické detaily. Výsledkem jsou dva draci, jejichž těla jsou složena z tisíců šupin a kteří působí samostatně jako šperk, přičemž spolu dohromady vytvářejí jeden klenot. Na tělo jednoho tvora bylo potřeba 13 tisíc takových šupin. Každá z nich je vypletená téměř dvěma sty křišťály Swarovski, které se pomocí drátků připevňují na kovovou šupinu jeden po druhém. Pokud by se drak „natáhl“, dosáhl by délky 50 metrů. Jen jeho oko má úctyhodných 220×90 cm. Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, jsou také podsvícené programovatelnými LED moduly, které lze jednotlivě ovládat počítačem. Drak tak může na povel majitele hotelu „převléct kůži“ například z růžové na zelenou. K dispozici jsou přednastavené efekty, jako je právě zmíněná změna barvy nebo i světelné vlny.   

Slavnostní předání ceny The European Steel Design Awards českému projektu Draci – největší šperk i svítidlo proběhlo na konferenci České asociace ocelových konstrukcí s názvem Konstrukce 2021 ve čtvrtek 4. 11. 2021 v Olomouci.                

 

Ing. Marek Janda

tajemník České asociace ocelových konstrukcí

janda@caok.cz, www.caok.cz  

Česká asociace ocelových konstrukcí (ČAOK) sdružuje 50 subjektů z oblasti výrobců ocelových konstrukcí, ale i dalších společností, jakými jsou výrobci hutního materiálu, obchodníci s ocelí, stavební firmy a společnosti, zabývající se spojováním, svařováním a dělením ocelových konstrukcí, povrchovou ochranou nebo firmy specializované na manipulační techniku, montáž, software a podobně. ČAOK je zároveň dlouhodobým členem Evropského sdružení ocelových konstrukcí (ECCS www.steelconstruct.com).