
Jak vyřešit bytovou krizi? Odborníci představili ucelenou strategii
Bydlení patří mezi nejžhavější témata letošní předvolební kampaně. Odborníci však varují, že problém je strukturální a pouhé dílčí nástroje k vyřešení bytové krize nebudou stačit. Zástupci Hospodářské komory, Asociace developerů a Svazu podnikatelů ve stavebnictví proto vypracovali ucelenou strategii Bydlení pro lidi, která by podle nich měla být součástí jakéhokoli seriózního vládního programu na roky 2025–2029.
„Víme přesně, co je třeba udělat. Stačí přestat házet klacky pod nohy výstavbě. Znamená to ovšem systémové změny na mnoha úrovních, což bude vyžadovat dost politické odvahy,“ shrnul klíčové poselství Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Bytů je málo, regulací moc
Nejpalčivější problém současnosti je, že na trhu zkrátka nejsou nové byty. Zatímco v 80. letech se v tuzemsku stavělo až 100 000 bytů ročně, v posledních letech je to jen 27–35 tisíc. Odborné odhady hovoří o tom, že v České republice aktuálně chybí 100–150 tisíc bytů v místech, kde lidé reálně chtějí žít. Praha by každoročně potřebovala 10 tisíc nových bytů, ovšem tempo výstavby je poloviční.
Rozvoj brzdí jak nejpomalejší povolovací procesy v Evropské unii, tak přeregulovanost. Od roku 1990 stoupl počet stavebních norem víc něž desetinásobně. Právě tato zátěž způsobuje, že se staví o to pomaleji a zároveň významně dráž. Rozumné zjednodušení regulací by podle studií mohlo snížit náklady na výstavbu až o 15–20 %.
„Nejsme proti kvalitě, jsme proti zbytečné zátěži. Normy mají chránit lidi, ne brzdit stavby,“ řekl Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů. Dodal, že mezi největší překážky dnes patří neadekvátní požadavky na přemrštěné parkovací normy, nákladné energetické požadavky nebo chaoticky aplikované požární předpisy.
Bílá kniha rezidenčního developmentu
BYDLENÍ PRO LIDI – STRATEGIE ZMĚNY