ilustracni-obrazek (1).png

Jiří Šetina: BIM zlepšuje a zefektivňuje spolupráci, eliminuje chyby, minimalizuje náklady a zvyšuje ziskovost

Prezentace členů SPS
30. 7. 2024
Jiří Šetina, jednatel společnosti STAVEBNÍ FIRMA PLUS s.r.o., se v oboru stavebnictví pohybuje více než dvacet let. V rozhovoru pro newsletter našeho Svazu se zamýšlí nad aktuální situací a budoucností stavebního oboru.

 

Jaké nejnovější trendy se využívají v oboru stavebnictví?

Jedním z hlavních témat, která teď doslova hýbou naším oborem, je BIM, tedy Building Information Modeling (BIM). Jde o systém, který umožňuje vytvářet digitální modely budov, obsahující všechny potřebné informace od architektonických a konstrukčních detailů až po údaje o materiálech a plánovaných nákladech. BIM samozřejmě není úplná novinka, ale postupně se zavádí do menších a menších typů zakázek. To vnímám jako velké pozitivum. Díky tomu se systém práce se stavbami zkvalitňuje a zefektivňuje se i celý proces stavby.

Čím vlastně tento systém práci tak zefektivňuje?

Je to řízení všech postupů připravované zakázky. Bavíme se o zlepšení spolupráce a zefektivnění sdílení informací mezi všemi členy týmu. Současně také dochází k eliminaci chyb v projektování i při samotné výstavbě, minimalizují se náklady a zvyšuje se ziskovost projektů. Zjednodušeně řečeno, každý v týmu ví, co se od něj očekává a jak bude vypadat další krok. Celý systém má vazbu a dopad i na samotné využívání hotové stavby a její následnou správu (facility management).  

Často se teď mluví o ekologii. Jaké ekologické trendy se zavádějí ve stavební výrobě?

Obecný trend recyklace (zpětného využívání materiálů) nejen podporuje udržitelný rozvoj, ale zároveň i cirkulární ekonomiku. To znamená zpětné využívání materiálů ve stavebnictví. Lomů a surovin, které se využívaly dříve, v přírodě ubývá a my je dokážeme recyklátem vhodně nahradit. Tím také zamezujeme zbytečnému skládkování a šetříme přírodu.  

Jaký problém řeší stavební firmy jako určité riziko pro svoje další fungování?

Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem kvalitních pracovních sil. Tento trend je obecný. Je daný tím, že stavy nových učňů na učilištích a středních školách v našem oboru se snižují. Navíc starší řemeslníci postupně odcházejí do důchodu a nových není dostatek, aby je nahradili.  

Jak tento problém řešíte?

Už několik let se zaměřujeme na spolupráci se školami, a to na různých úrovních. Vnímáme, že je potřeba edukovat nejen studenty učňovských oborů, středoškoláky a vysokoškoláky, ale nově se zaměřujeme už i na žáky základních škol. Snažíme se učit lásce k řemeslu už mladší děti. Pro vzdělávání o našem oboru volíme zábavnou formu. Cílem je budovat v nich povědomí o tom, že stavebnictví není žádná nuda. Používáme k tomu mimo jiné i virtuální realitu a 3D modely. Jednoduše se snažíme popularizovat naše řemeslo a ukazovat, že má budoucnost a smysl.