dji-0218-hdr-1.jpg

Juraj Surovič: Nejdůležitější je nezpanikařit, nepřijímat unáhlená řešení a nesejít z cesty

Prezentace členů SPS
27. 11. 2024
Česká stavební skupina PSG slaví v letošním roce neuvěřitelné 100. výročí. Kořeny má totiž ve stavebním oddělení, které vzniklo v roce 1924 ve Zlíně v rámci obuvnického impéria Tomáše Bati. „Nikdy bych si netroufl srovnávat se s osobou Tomáše Bati. Jsem však hrdý na to, že právě my můžeme být jeho pokračovateli. Za sto let se toho změnilo hodně, ale u Baťových myšlenek hodláme zůstat,“ říká Juraj Surovič, majoritní akcionář stavební skupiny PSG, která je významným generálním zhotovitelem staveb a patří také mezi přední dodavatele železobetonových prefabrikovaných konstrukcí v České republice.

Co pro vás stoleté výročí znamená?

Stoletá tradice pro mě v první řadě znamená závazek vůči zaměstnancům, investorům a obchodním partnerům být jim i nadále seriózním a důvěryhodným protějškem. Také je to závazek vůči našim předchůdcům pokračovat v podnikání a dále rozvíjet bohatou historii.  

Můžete popsat, jak vypadaly úplné začátky vaší společnosti ve 20. letech minulého století?

Baťovo stavební oddělení zajišťovalo výstavbu všech druhů staveb, od továrních budov a firemních prodejen přes obytné domky, školy a hotely až po silnice a železnice. Naši předchůdci doslova postavili Zlín, jak ho dnes známe. A to je obrovský odkaz, který jen tak někdo nemá, a my si ho velmi vážíme.  

Tomáš Baťa u svých staveb razil heslo „rychle-dobře-úsporně“. Co říkáte na to, že alespoň částečně navazujete na práci a myšlenky takového velikána?

Nikdy bych si ani netroufl srovnávat se s osobou Tomáše Bati. Jsem však hrdý na to, že právě my můžeme být jeho pokračovateli. Za sto let se toho změnilo hodně, ale u Baťových myšlenek hodláme zůstat. Naše nastavené hodnoty „odbornost, férovost, tradice“ jsou pro nás jako rodinnou firmu důležité a budeme na ně dbát i nadále.  

Významný milník se pro vaši společnost udál v roce 1959, kdy vznikla značka PSG. Jak se díváte na toto období?

Národní podnik Průmyslové stavby Gottwaldov byl do roku 1989 ohromný kolos, který zaměstnával tisíce lidí, což se se současností vůbec nedá porovnávat. Pracovali zde ti největší odborníci, kteří posouvali celý obor a kterým můžeme být vděční, že dnes slavíme sté výročí. V druhé půlce minulého století se PSG orientovalo hodně na zahraničí, stavěly se především různé koželužny, cementárny, energetické stavby. Ale i z tohoto období si bereme příklady – chceme se opět více zaměřovat na technologicky náročné stavby a také se soustředíme na zajištění větší vlastní soběstačnosti v rámci generální dodávky staveb.

Kdy jste do PSG nastoupil vy a co jste měl nejdříve na starost?

Do PSG jsem přišel v polovině 90. let a postupně jsem se od developmentu dostal na pozici obchodního a následně i generálního ředitele. Dvakrát jsem musel společnost provést náročnou konsolidací, aby vůbec přežila. Poprvé to bylo na konci 90. let, kdy bylo PSG po privatizaci rozkouskováno na asi 25 dceřiných společností a ty bylo třeba konsolidovat. To byl na první pohled nerealizovatelný úkol a beru to jako jeden z klíčových milníků v novodobé historii firmy. Musím ale zmínit, že o následný rozkvět PSG, kdy jsme mezi lety 2000–2015 dosahovali rekordních obratů, se zasloužili jiní. Na první místě je Rudolf Skaunic, který byl klíčovou osobností novodobé historie PSG a mým mentorem. Bohužel již není mezi námi, ale dodnes mu tam nahoru děkuji za šanci, kterou mi dal, a je pro mě pořád vzorem. Za rozmachem v zahraničí stál Ivan Veselý, výraznou stopu zanechal i další tehdejší akcionář Zdeněk Jakubec.  

A ta druhá konsolidace, kterou jste zmiňoval?

Ta nastala po roce 2016 a nevydařené zakázce v Rusku, kdy při stavbě elektrárny Poljarnaja došlo k pochybení na straně investora. Projekt zamrzl, stavba se nedokončila, a protože se změnily i další okolnosti a skončila podpora České exportní banky, nemohli jsme dál stavět v zahraničí. Firma tedy musela projít radikálním zmenšením. V jednu chvíli jsme byli dokonce smířeni s tím, že padne do konkurzu, a připravovali jsme se na konec. Podrželi nás ale partneři, ke kterým jsme se vždy chovali s úctou. Dostali jsme předem zaplacenu jednu významnou fakturu, postupně získali další prostředky a díky tomu vybředli z nejhoršího.

Od té doby je vaše rodina také dominantním akcionářem skupiny PSG. Neměl jste tehdy myšlenky, že byste to vzdal?

Cítil jsem zodpovědnost vůči Rudovi Skaunicovi. Navíc díky výchově a rodinnému vedení ke sportu jsem zvyklý se s překážkami prát, vydržet a spolehnout se na tým. Dnes cítím hrdost, že jsme všechna těžká období přestáli. Jsou léta, kdy se daří, poté může přijít období, kdy se daří méně. Naše stoletá historie nám ale říká, že nejdůležitější je nezpanikařit, nepřijímat unáhlená řešení a nesejít z cesty, na kterou jsme nastoupili.

Jak byste nyní charakterizoval PSG? Na co se zaměřujete?

Máme dvě hlavní společnosti, takové dvě nohy, na kterých stojí naše skupina. Tou první je PSG Construction, která je generálním dodavatelem staveb. Realizujeme tedy na klíč stavby všech velikostí a stupňů náročnosti, a to jak průmyslové, tak i stavby občanské vybavenosti nebo bytové objekty. Naší druhou společností je PSG, a.s., která vyrábí a dodává železobetonové prefabrikované konstrukce. Tady musím zmínit Richarda Matějíka, po jehož nástupu do vedení PSG, a.s., firma nabrala druhý dech a dnes díky němu patří k absolutní špičce a podílí se na největších a nejsložitějších zakázkách v oblasti prefabrikace v Česku i na Slovensku. A letos jsme nově založili společnost PSG Tech, která se specializuje na technická zařízení budov.

Předsedou představenstva PSG Construction je od roku 2022 váš syn Peter. Dá se tedy mluvit o tom, že předáváte štafetu dál?

Vidím to všude kolem sebe. Stavařina a management firem jedou v setrvačném módu a málokde je vede někdo, kdo je schopen obor posunout. Vím, že i můj čas už je pryč, a nechci, abychom byli za dinosaury. Chci někoho s novou energií, kdo vytvoří podmínky pro to, aby PSG bylo ve svém rybníce štikou. Považuji za velké štěstí, že PSG předávám v rámci rodiny svému mladšímu synovi Peterovi. Není však důležité, jestli bude firma navěky spojena se jménem Surovič, nebo ne. Hlavní je, aby PSG pokračovala dál v duchu tradic a hodnot, které tu zanechali naši předchůdci.  

Stavařské úspěchy stavební skupiny PSG v posledních letech:

  • Čestné uznání v soutěži Stavba roku 2017 Zlínského kraje za rekonstrukci Grandhotelu Tatra ve Velkých Karlovicích
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2018 Zlínského kraje za realizaci nové válcovny Fatra, a.s., v Napajedlech
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2019 Zlínského kraje za stavbu výrobního závodu pro firmu Hirschmann Czech ve Vsetíně
  • Čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020 Zlínského kraje za realizaci Vodního světa ve Velkých Karlovicích
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2022 Zlínského kraje za stavbu multifunkčního sportovního centra KAPKA resort u Vsetína
  • 1. místo v soutěži Fasáda roku 2023 v kategorii rekonstrukce za realizaci multifunkčního domu OKO ve Zlíně
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2023 za realizaci multifunkčního sportovního centra KAPKA resort ve Lhotě u Vsetína
  • Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2024 Zlínského kraje za stavbu vývojového a produkčního sídla společnosti CROSS Zlín