
Se složitou situací ve stavebnictví si umíme poradit
![]() | ![]() |
Jak si v současnosti stojí segment stavebnictví v naší zemi?
Vývoj v tomto odvětví v České republice kopíruje vývoj v celé Evropě, a především v sousedních zemích. Problémy ve stavebnictví se začaly projevovat spolu s energetickou krizí, která nastartovala neskutečnou volatilitu v oblasti cen, okamžitě se začal řešit nedostatek materiálu a další věci. Důsledkem je, že firmy přestaly investovat, a to krizi pochopitelně prohlubuje.
O jaké celkové výši investic ve stavebnictví se bavíme?
Celkové investice dosahují 700 miliard, z toho obvykle za normálního stavu připadá 350 miliard na veřejný sektor, 350 miliard tvoří firemní investice. Zcela vypadla bytová výstavba, ale na druhou stranu je třeba říci, že stát v současnosti masivně investuje do dopravní a energetické infrastruktury, platí to i pro města a obce. Nicméně 90 procent staveb se realizuje s evropskou nebo národní dotací. Přesto je třeba pozitivně hodnotit, že stát našel odvahu investovat i v době, kdy tlak na státní rozpočet sílí a nejjednodušší by bylo škrtat právě v rozpočtu na investiční akce.
Ve skupině Sokolovská uhelná a SUAS GROUP hraje roli obojí, stav v energetice i situace ve stavebnictví…
Vezmu to ze širšího úhlu pohledu. V rámci Sokolovské uhelné se zřetelně projevují dopady Green Dealu. Sice klesá cena elektrické energie, ale zvyšují se náklady na emisní povolenky, na provoz a výrobu, což tradiční energetiku jednoznačně likviduje. Ztráta konkurenceschopnosti je přímo spjata s cenou povolenky, která před rokem vyšplhala na 100 euro. S Green Dealem těžko obstojí evropský průmysl v okolní konkurenci, je to rituální sebevražda. Brusel musí pochopit, že cesta vede jinudy. A když se vrátím k Sokolovské uhelné, hovoříme o tom, že v roce 2030 končíme těžbu uhlí, zároveň proto připravujeme rozvojové projekty ve výrobě elektřiny a v teplárenství i nové směry v oblasti developmentu. Máme na stole první projekty, zabýváme se i rozšířením nabídky stavebních materiálů, zefektivněním chodu částí firmy, jsme připraveni být „just in time“ a v odpovídající kvalitě. A ještě důležitá poznámka: v ČR nás také zásadně poznamenal kolaps v oblasti digitalizace stavebního řízení a pořád se to nezlepšilo. Stavební úřady jsou zahlcené dokumentací, mezitím kulminuje zmatečná situace okolo nového zákona, chybí prováděcí vyhlášky, nikdo neví, co má čekat. Není to jednoduché, ale musíme s tím umět pracovat.
Jaké šance má na trhu v dnešní době SUAS Construction?
Do rámce SUAS Construction patří společnost BAU-STAV, která se v první řadě velmi úspěšně soustředí na privátní investice, SUAS stavební, která původně začala interními zakázkami ve skupině, v současnosti už se ale etablovala i na externím trhu. Dceřinka SUAS Pro obchoduje s vedlejšími energetickými produkty, jako jsou popílky, sádrovce a další materiály, které jsou dnes velmi žádané na trhu a používají se k výrobě sádrokartonů, cementu, betonu nebo jako příměsi do výrobků ve stavebnictví. Rozvíjíme SUAS Lindner, dceřinku zabývající se zpracováním energosádrovce, z něhož vzniká čistá sádra. A za velký úspěch považuji propojení naší společnosti Porticus a SUDOP Praha, což je jeden z velkých hráčů v centrální Evropě, který se zabývá inovativními přístupy v projektování a řešení staveb včetně digitalizace procesů. Společně tak začínáme řešit i dopravní stavby a oblast dopravní infrastruktury.
Významné stavby společnosti BAU-STAV, člena skupiny SUAS GROUP:
BAU-STAV kromě jiného spolupracoval na rekonstrukci známého pražského obchodního domu Máj. Tento historický symbol hlavního města prošel rozsáhlou modernizací, která zachovala jedinečný charakter budovy a zároveň přinesla inovativní řešení pro současnost i budoucí generace. Dále mezi top realizace patří výstavba moderního bytového domu Krušec poblíž ski areálu Plešivec.
Více informací o projektech a stavbách společnosti je k dispozici na webu: https://www.baustav.cz/cs/
Významné stavby společnosti SUAS stavební, člena skupiny SUAS GROUP:
SUAS stavební se podílela na rekonstrukci interiérů Císařských lázní, historického skvostu Karlových Varů. Mezi její další aktivity patří například revitalizace vodní nádrže v Dolních Nivách či revitalizace objektu fotbalového klubu v Sokolově. V současnosti firma připravuje založení stavby pro vybudování nového psychiatrického pavilonu Nemocnice v Ostrově a výstavbu přilehlých komunikací. Aktuálně rovněž provádí rekonstrukci budovy bývalé hygienické stanice V Sokolově, která bude sloužit jako zázemí pro lékařské ordinace.
Více informací o společnosti SUAS stavební je k dispozici na webu: https://suas-stavebni.cz/
Významné aktivity společnosti Porticus, člena skupin SUDOP/SUAS GROUP:
Mezi zásadní projekty společnosti patří mimo jiné projektová dokumentace přístavby a stavebních úprav části budov Škoda Muzea v Mladé Boleslavi, dále projektová dokumentace obnovy teras karlovarského hotelu Richmond, projekt stavebních úprav zabezpečení únikových cest a prostor pavilonu Základní školy Komenského v Karlových Varech či vyprojektování lázeňského sanatoria Garni hotel Bílý lev, jež bylo navrženo na místě demolovaného hotelu, který se nacházel v památkové rezervaci a v přímém sousedství s jímacími vrty karlovarského Vřídla. https://www.porticus.cz/

