20221109_104603.jpg

„Stavařina je frajeřina,“ zaznělo na kulatém stolu SPS

Vzdělávání
18. 11. 2022
Ve středu 9. listopadu 2022 se konal kulatý stůl k tématu učňovského školství, který uspořádal Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s ČTK. Stavebnictví již dávno není tím „špinavým oborem“, jak se o něm i dodnes mnohdy nechvalně říká. Naopak, řemeslné práce jsou v dnešní době velmi dobře ceněny a stavebnictví napříč krizemi ukazuje, jak perspektivním oborem ve skutečnosti je.

Debata byla rozdělena do dvou bloků. První z nich se věnoval učňovskému školství z pohledu ředitelů středních odborných škol a učilišť, v druhém bloku pak diskutovali zástupci stavebních firem. Kulatý stůl, který se streamoval ze studia v centru Prahy, moderovala Štěpánka Duchková.

Hosté prvního bloku:

  • Pavel Ševčík, technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví
  • Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel – Střední školy technické v Praze
  • Jiří Košťál, ředitel Střední školy stavebních řemesel v Brně-Bosonohách
  • Pavel Jíška, vedoucí střediska praktického vyučování SOŠ a SOU v Písku

Hosté prvního bloku se zabývali například aktuálními potížemi českého stavebnictví, na kterém se podepsal rozpad větších hospodářských jednotek v minulosti. „Máme za partnera jedinou domácí velkou firmu,” uvedl Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel – Střední školy technické v Praze. „Musíme hledat partnery mezi malými a středními podniky. Je to obtížný proces, protože se setkáváme se stále novými vlastníky a novými strukturami,” dodal. Stavební sektor zaměstnává kolem 400 tisíc pracovníků, a byť jde o všudypřítomný a neustále žádaný obor, trpí nedostatkem kvalifikovaných posil. Ročně potřebuje 15 až 20 tisíc nových zaměstnanců. Uchazečů je však málo, byť se jedná o perspektivní a atraktivní obor. Technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavel Ševčík hovořil o nové Strategii SPS připravené expertní skupinou Svazu. Ta se snaží situaci řešit. „Ve Strategii, jež přichází s návodem, jak zlepšit současný nedobrý stav, začínáme od mateřských a základních škol, pokračujeme přes přijímací zkoušky, spolupráci firem a škol, mistrovské zkoušky a tak dále. Usilujeme o znovuzavedení dílen a voláme po intenzivnější spolupráci škol a podniků,” uvedl Pavel Ševčík.

Hosté druhého bloku:

  • Pavel Ševčík, technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví
  • Ladislav Profota, personální ředitel Metrostavu
  • Kateřina Krejčí, ředitelka Slezských staveb Opava
  • Petr Podaný, personální a správní ředitel PKS holdingu, a.s., ve Žďáru nad Sázavou

Přísun nových, mladých pracovních posil do českého stavebnictví je nezbytný pro to, aby obor udržel krok s používáním nových materiálů a technologií, shodli se účastníci druhého bloku. Přispět ke zlepšení mohou rodiče, kteří by mohli děti přesvědčovat, že je stavebnictví opravdu zajímavý segment. Například personální ředitel Metrostavu Ladislav Profota v narážce na podceňované vnímání stavebnictví v české společnosti uvedl, že právě navzdory všem výkyvům a nejistotám patří stavebnictví mezi obory, které vytrvaly. Stavařina činnost nepřerušila, což dokládá její odolnost.

I přes nedostatek lidského kapitálu zůstávají školy i zaměstnavatelé naladěny na optimistickou vlnu. Jak shrnula Kateřina Krejčí, ředitelka společnosti Slezské stavby Opava: „Stavařina je frajeřina, každý stavař je frajer, a bez stavařů to prostě nejde.”

Shrnutí kulatého stolu slovem a písmem naleznete ZDE