TK Stavba roku PK 3.jpeg

20. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje byl vyhlášen

Plzeňský
2. 3. 2023
Jubilejní 20. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje dnes vyhlásil hejtman Rudolf Špoták. Mezi spoluvyhlašovateli soutěže nechyběli primátor města Plzně Roman Zarzycký, zástupce ČKAIT Ing. Robert Špalek, Svazu podnikatelů ve stavebnictví Ing. Roman Blažíček a Obce architektů.

Partner soutěže, společnost Eurosoftware, představil novinku chystanou pro tento ročník v podobě online průvodce po oceněných stavbách. Až do 28. dubna 2023 se do soutěže mohou přihlašovat stavební díla dokončená v loňském roce. Soutěžit budou o titul Stavba roku Plzeňského kraje a další ceny. Záštitu soutěži udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Odborná porota v něm ocení nejlepší stavební díla dokončená v roce 2022 na území kraje. Ta se mohou přihlašovat v kategoriích novostaveb, rekonstrukcí, staveb pro bydlení, dopravních a inženýrských staveb, průmyslových staveb, sportovních a volnočasových staveb a veřejných prostranství. 

„V letošním roce jde o jubilejní ročník soutěže, která mě osobně velmi baví. Veřejnost má díky řadě kategorií možnost poznat velmi zajímavé stavby, o něž by se řada lidí běžně nezajímala. Velmi si cením precizní práce poroty a jsem velmi zvědavý na letošní nominace,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který nový ročník soutěže vyhlásil. „V loňském roce mě zaujala novostavba hasičské zbrojnice v Chodském Újezdu, která na první pohled hasičárnu opravdu nepřipomíná. Díky kreativitě tvůrců se stala dominantou části obce. Byl jsem si prohlédnout také oceněný Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích, který zažil úžasnou proměnu a jako nejstarší část plaského kláštera tvořící jeho významný střed nyní září díky pečlivé práci zedníků, štukatérů, restaurátorů a řadě odborných konzultací předních českých odborníků.“  

Přihlášky do soutěže mohou podávat vlastníci, zhotovitelé, investoři nebo projektanti staveb do 28. dubna 2023.

Přihlášená díla posoudí šestičlenná porota a udělí nominace těm, kteří postoupí do klání o ceny. Nejvyšším oceněním je titul Stavba roku Plzeňského kraje, který může být udělen v každé soutěžní kategorii, porota ho však nemusí vůbec udělit. Nominované stavby se budou ucházet také o Cenu hejtmana Plzeňského kraje, Cenu primátora města Plzně, Cenu poroty, Cenu Misterstva průmyslu a obchodu a Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví.  

„Moderní, pěkná a především hodnotná architektura dnes není samozřejmostí. Proto jsem moc rád, že v Plzni vznikají stavby, které snesou ta nejpřísnější měřítka. Zdaleka se nejedná jen o stavby veřejného sektoru, ale i o projekty firem a soukromníků, kterým patří velký dík za to, že do takových projektů investují nemalé finanční prostředky, a obohacují tak město Plzeň o další zajímavou architekturu. Pro nás jako pro vedení města je architektura velmi důležitá. Shodli jsme se, že nechceme jít jen cestou nových projektů, ale i cestou opravy a záchrany objektů, které jsou kulturními památkami a mají pro Plzeňany velký význam,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Cenu veřejnosti si ze soutěže již tradičně odnese stavba, která získá největší počet hlasů v internetovém hlasování. Společnost EUROSOFTWARE jako partner soutěže ve spolupráci s Plzeňským krajem vymyslela pro veřejnost k letošnímu 20. ročníku ještě něco navíc. Chystanou novinku ocení zejména zájemci o kvalitní stavby, kultivované prostředí a všichni výletníci. "Už pátým rokem jsme partnery soutěže Stavba roku Plzeňského kraje a v průběhu let jsme se stali svědky vzniku opravdu nádherných staveb. A chtěli jsme tato díla zprostředkovat i široké veřejnosti. Naše přání se letos naplní díky novému webovému průvodci po oceněných stavbách Plzeňského kraje. Online mapa staveb bude spuštěna v čase výletů před letními prázdninami," odhalil Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel společnosti EUROSOFTWARE, s.r.o.  

Zároveň se soutěží Stavba roku Plzeňského kraje bude probíhat také klání o Cenu ČKAIT Plzeňského kraje, jejímž cílem je vyzdvihnout kvalitní stavební a technologické inženýrské návrhy. Vítězný projekt se bude vybírat z děl přihlášených dle soutěžních podmínek vyhlášených Oblastní kanceláří ČKAIT.  

„Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě bude i v letošním jubilejním ročníku spoluvyhlašovatelem soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Ocenění nejlepších staveb v regionu je pro každého stavaře mimořádným svátkem a jsme proto rádi, že při posuzování kvality přihlášených objektů nechybí také náš inženýrský pohled na věc,“  řekl Robert Špalek, předseda představenstva ČKAIT. „Pro naši komoru je zároveň skvělou možností vyhlásit v rámci slavnostního galavečera Cenu ČKAIT Plzeňského kraje, která oceňuje nejlepší inženýrská a technologická řešení. Jsem přesvědčen, že stejně jako tomu bylo v předchozích ročnících, tak i v tom letošním nám budou představeny stavby, které snesou ta nejpřísnější kritéria kvality. Právě takové stavby přispívají ke zkvalitnění veřejného prostoru a zaslouží si, abychom je oceňovali,“ doplnil.

Výsledky soutěže letošního ročníku Stavba roku Plzeňského kraje budou slavnostně vyhlášeny 7. září 2023.   

Podmínky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2022 a další informace jsou k dispozici na: www.stavbarokupk.cz

Tisková zpráva k vyhlášení soutěže