g5.jpg

EuroSkill 2021 Graz – II.část

Vzdělávání
27. 1. 2022

EuroSkills 2021 Graz

Účastníkem soutěže mladých odborníků ve stavebních profesích byl jedním ze čtyř také David Voráček, obkladač. Do Grazu jsme odjížděli s předsevzetím, abychom nepropadli. Věděli jsme, že na takovou prestižní soutěž vybraní účastnící trénují minimálně jeden rok. Neměli jsme zkušenosti a také základní informace. To vše se řešilo v průběhu přípravy za vydatné podpory sponzorů zejména RAKO, a pak Murexin (stavební chemie) a BAT-NÁŘADÍ, který daroval speciální řezačku na obklady. Měli jsme k dispozici některé výkresy a trénovalo se na výkresu od našich švýcarských partnerů SPV Plattenverband. Velmi cenné informace zástupci RAKO, kdy měli možnost na krátkou dobu se seznámit s tréninkovým campem v Rakousku.

Jak vypadal testovací projekt jsme se dozvěděli, my experti až odpoledne před soutěží, kdy se řešily v týmu expertů změny. Definitivní verzi jsme všichni včetně soutěžících viděli až na zahájení soutěže.

David Voráček (vlevo) se svým trenérem Martinem Lukešem

Soutěže se zúčastnilo 6 soutěžících (Německo, Rakousko, Francie, Rusko, Estonsko a ČR).

Ukázka části testovacího projektu.

Provést takový detail je již umění, aby vše navazovalo. Ukázka práce Davida Voráčka.  

Práce vyžadovala maximální soustředění. K vytvoření celkového díla bylo pouze 18 hodin. 

  

Potřebné vybavení bylo v těchto 3 přepravních bednách.

Hodnocení bylo velmi náročné, zejména u detailů provedení. Celkem se jednalo o cca 40 parametrů díla.

Jak jsme obstáli? Dle hodnocení šéfexperta Andrease Markstansed byl David Voráček nejlepším nováčkem za poslední léta. To svědčí o jeho hodnocení, kdy všichni soutěžící obkladači byli mezi 600 – 700 body, kde ani jeden nedosáhl hranice 700 bodů pro získání medaile excelence.  

Je dobojováno. David Voráček je výraznou mladou tváří kvalitních řemeslníků a jejich příkladem. Důležité zjištění. Máme kvalitní řemeslníky, ale musíme o ně pečovat. Na této prestižní soutěži jsme se neztratili. Získali jsme zkušenosti, kontakty a přehled.

Nyní nás čeká výběr nového soutěžícího pro EuroSkills 2023 v Petrohradě.

Mladí zájemci obkladači do věku 25 let v r. 2023 se mohou hlásit přímo na Cechu obkladačů (reditel@cech-obkladacu.cz) nebo na řídícím výboru EuroSkills (czechskills @ komora.cz). Soutěž EuroSkills Graz 2021 je již minulostí. David má možnost se zúčastnit rakouské nominační soutěže AustriaSkills v Salzburgu. O tom příště.

Dr. Eduard Justa Expert pro obkladače na EuroSkills  

Takto vypadalo celkové dílo. Mnozí obkladači – profesionálové konstatovali, že by to tak přesně nezvládli.