DSC00837.jpg

Konference JÁDRO: Odborníkům vadí nedostatečná komunikace KHNP

Top
11. 11. 2024
Hlavním tématem Konference JÁDRO, která se pod záštitou SPS konala 5. listopadu 2024, byla dostavba Dukovan. Na konferenci zástupci KHNP, vítězové tendru, představili lokalizaci a přípravy organizace výstavby jaderných reaktorů, zakázky za 400 miliard korun. Žádané představení lokalizace a organizace projektu však české podnikatele ani zástupce vlády nikterak nepotěšilo, obavy ze zapojení českého průmyslu do projektu století stále trvají.

Hlavním tématem konference byla dostavba Dukovan. Na české straně panují obavy, zda se stihne do březnového podpisu smlouvy s vítězem tendru, jihokorejskou společností KHNP, zakotvit do dokumentů jasné závazky z kolika procent a jak se do projektu, který pro Českou republiku představuje nejen zakázku století, ale také energetickou i bezpečnostní soběstačnost, zapojí tuzemský průmysl a stavebnictví. 

Zástupci na konferenci KHNP potvrdili, že počítají se zapojením českých dodavatelů a českého průmyslu ze 60 %, to znamená pro stavebnictví cca 20-25 %. „Bavíme se tedy asi zhruba o 40 miliardách za stavbu jednoho bloku. Že to zatím není smluvně zaneseno v kontraktu, mě znervózňuje, aktuální potřebná debata ale přispívá k tomu, abychom nějakou mírou jistoty zaručili úspěšnost projektu pro obě strany,“ řekl Jiří Nouza a pokračoval: „Dle mého názoru máme od KHNP stále málo informací a ztrácíme drahocenný čas. Je potřeba si také uvědomit rozdílnost kultur, české firmy musí být součástí projektu už jenom kvůli znalosti místních podmínek, legislativy, specifik a orientace k využití lokálních zdrojů. Z té spolupráce budou nakonec profitovat obě strany.“

Na konferenci svým pohledem na současnou nevyhovující situaci přispěl také prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček. „Všiml jsem si, že nyní se bavíme o možná šedesáti procentech nebo, že v březnu, kdy se má podepisovat kontrakt s ČEZem, nebudeme vědět, jaký rozsah subdodávek vůbec bude, to je přece pro plánování takové stavby a za tolik peněz nemožné přijmout. Musíme vzít v potaz mnoho souvislostí, třeba přípravu studentů na technických oborech a nejen toto,“ varoval a dále pokračoval: „Jako advokát a právník bych svému klientovi samozřejmě doporučil, aby ve smlouvě v takové věci byly přinejmenším uzavřeny závažnější smlouvy o subdodavatelích, anebo dokonce smlouvy o smlouvách budoucích. Máme sice několik memorand, ale ty nejsou právně bohužel nijak závazná, na to je třeba pamatovat.

Na konferenci také vystoupili:

Tomáš Ehler, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Alois Míka, Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. Společnosti

Seonggon Kim, Daewoo E&C

Josef Perlík, Aliance české energetiky

Karel Volf, Metrostav DIZ s.r.o.

Robert Špalek, Česka komora autorizovaných inženýrů a techniků

Lukáš Vlček, ministr, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Petr Šmejkal, Energetické Třebíčsko

Karel Havlíček, Poslanecká sněmovna České republiky

Ivan Adamec, Hospodářský výbor

Tomáš Pleskač, ČEZ, a.s.

Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR

FOTO: Sekurkon