21052024_TZ_Kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví přinesl nutnou debatu o urbanismu.jpg

Kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví přinesl nutnou debatu o urbanismu

Tiskové zprávy
21. 5. 2024
Urbanismus v České republice čelí novým výzvám a je nutné mu věnovat větší pozornost. Bez debaty na toto téma se podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy neposuneme – musíme se jako společnost edukovat. Proto Svaz uspořádal diskusi u kulatého stolu, která se věnovala trendům v urbanismu.

Diskuse odborníků z oblasti architektury a městského plánování o zkušenostech ze zahraničí, nových stavbách a dalších aktuálních tématech se uskutečnila ve středu 15. května v PressCentru České tiskové kanceláře. Pozvání přijali architektka a urbanistka Eva Le Peutrec, architekt a náměstek primátora Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč a prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.  

Eva Le Peutrec zmínila, že Česká republika má velké nedostatky v podobě řídké sítě dálnic a zcela chybějících rychlovlaků. V případě Prahy pak vypíchla chybějící okruh a absenci metropolitního plánu. Podle známé architekty bychom proto měli soustředit úsilí především na inovace. „Praha má světovou kvalitu, je to historický unikát. Musíme ji chránit, ale zároveň i doplňovat. Ať už projekty architektonickými či urbanistickými,“ uvedla.  

Urbanismus byl podle Ondřeje Boháče dosud v pozadí, a proto je důležité, jak k němu nyní přistoupíme: „Teď je čas to dělat správně. Nedosahujeme kvality nových čtvrtí, jaké vidíme například v západní Evropě. Vytvořili jsme si komplikované prostředí, kde se kvalitní čtvrť vytvořit dá, ale za velmi náročných časových a finančních podmínek,“ řekl. Jiří Nouza připomněl také problém velkého počtu obyvatel Středočeského kraje, kteří jsou ekonomicky aktivní v Praze: „Je potřeba ve městě vytvořit více center.“ Jako příklady povedených čtvrtí řečníci uvedli Karlín nebo Smíchov.Města se teď předhání, kdo bude lepší. Chceme se této soutěže také účastnit,“ doplnil Petr Hlaváček.  

Z aktuálních projektů a staveb byla řeč například o nové budově Vltavské filharmonie, kterou Eva Le Peutrec označila za téměř nezbytnou stavbu: „Praha by měla mít jasnou vizi pro budoucnost – stát se světovým centrem kultury. Proto bychom si neměli tuto příležitost nechat ujít. Od Nové scény Národního divadla se nic nepostavilo, měli bychom chtít přitáhnout vhodnou skupinu turistů.“ Mluvilo se i o nových dopravních stavbách v Praze – nové hale Hlavního nádraží, nádraží Praha-Bubny nebo Libeňském a Výtoňském mostě.  

Na závěr diskuse moderátorka Štěpánka Duchková připomněla konferenci Světlo, která proběhne 17. a 18. září v O2 universum v Praze. Pořádá ji Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s MPSV a KZPS a Eva Le Peutrec se jí zúčastní jako exkluzivní host. V pořadí již třetí ročník unikátní konference nese podtitul Magie světla v architektuře. Jak moc je světlo v architektuře důležité a jaké dokáže vyvolat emoce, se dozvíte právě od Evy Le Peutrec. „Pořádat akce, kde se věnujeme tématům, jako jsou právě urbanismus nebo architektura, a diskutujeme zase s dalšími aktéry českého stavebnictví nám dává velký smysl,“ uzavírá Jiří Nouza.