SPS logo 2020_ctverec.png

Ministr Havlíček podpořil činnost stavebních firem, je v souladu s vládními nařízeními

Tiskové zprávy
25. 3. 2020
Praha, 26. března 2020 – Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v úterý spolu s předsedou Sdružení pro výstavbu silnic a představiteli několika významných společností z oboru stavebnictví jednal prostřednictvím videokonference s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem.

„Stavebnictví tvoří cca 10 % HDP a primárně zaměstnává přibližně 360 tisíc lidí. S panem ministrem Havlíčkem jsme s ohledem na aktuální situaci potřebovali projednat zásadní otázky – pokračovat, nebo nepokračovat ve stavební produkci? Pokud pokračovat, za jakých podmínek?“ říká Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Zástupci oboru s ministrem jednali v úterý prostřednictvím videokonference.

„Byl bych rád, aby stavební produkce v České republice pokračovala. Činnost stavebních firem je nutná, potřebná a není v rozporu s vládními opatřeními, například se zákazem shlukování osob na veřejnosti,“ ujistil hned na úvod jednání vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Lidé totiž na pracovníky na stavbách volají policii, protože mezi sebou při práci nemají rozestupy, což je však dáno technologickými postupy. I když jsou prioritou těchto dní kroky na ochranu zdraví občanů, nelze zapomínat na zájem udržet co největší podíl ekonomiky v chodu. „Cením si toho, že stavebnictví chce ve své činnosti pokračovat. Zpracování smluvních podmínek reagujících na současnou situaci jsem zadal investorským organizacím a předpokládám, že tak budou postupovat i ostatní investoři. A pokud narazíte na nějaký problém, jsem k dispozici. Postupné uvolňování současných vládních opatření se v první linii dotkne právě stavebnictví,“ uvedl také Havlíček.

„Jsem rád, že si pan ministr uvědomuje, jakým problémům čelíme, a že je připraven nám osobně pomoci. Stavebnictví jako významný sektor ekonomiky i velký zaměstnavatel bude hrát zásadní roli v restartu české ekonomiky po ústupu koronaviru. Úzká spolupráce SPS a vlády bude v tomto úsilí klíčová,“ řekl po jednání Nouza. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se spolu se Sdružením pro výstavbu silnic a představiteli několika významných společností v oboru s ministrem Karlem Havlíčkem domluvili na uskutečnění další videokonference. Témat, která s ním potřebují projednat, je ještě celá řada, například otázky zaměstnanecké, finanční a daňové.

Kontakt pro média:


Štěpánka Filipová
tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu

Tel.: +420 724 302 802
E-mail: press@mpo.cz

Kristýna Dolejšová
tisková mluvčí Svazu podnikatelů ve stavebnictví

Tel.: + 420 602 141 313
E-mail: press@sps.cz