Snímek obrazovky 2024-04-10 172620.png

Podle Rudolfa Borýska může energetická transformace Evropy zničit průmysl

Top
11. 4. 2024
Rudolf Borýsek, člen představenstva našeho Svazu a generální ředitel Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s., byl hostem podcastu serveru Novinky.cz Hlas na poušti. Investor a vrcholný manažer, který se celý svůj profesní život pohyboval primárně ve stavebnictví, mluvil o výrobě stavebních hmot a výzvách, kterým stavebnictví čelí.

Výroba stavebních hmot je extrémně náročná na spotřebu energií, a to je v dnešní Evropě, která kvůli ideologii energie extrémně zdražila, jedním z důvodů nárůstu cen staveb. Tedy jednou z příčin, proč se pro mladou generaci stává vlastní bydlení nedostupným snem.

Ve výrobě cementu, vápna nebo stavebních materiálů až padesát procent ceny tvoří cena energií. Problém dnešního evropského stavebnictví je v zásadě v tom, že posledních dvacet let se v tomto oboru neřeší zásadní inovace, ale energetika a zavádění nové legislativy, která obor komplikuje a prodražuje.

Podle Borýska je nejvyšší čas přestat si lhát a přiznat si, že evropská energetická transformace ve své současné podobě má potenciál zničit evropský průmysl, zemědělství i životní úroveň, na kterou jsme dnes zvyklí.

Celý podcast si můžete poslechnout ZDE, nebo Spotify a Apple Podcastech