134.JPG

Cihla k cihle: Nejzdařilejší stavbu s designovým obloukem postavili žáci z Havlíčkova Brodu

Vysočina
15. 10. 2021

Devatenáct dvojic žáků základních škol z celé Vysočiny v Novém Městě na Moravě stavělo 14. října designové klenby. Takové bylo zadání letošního ročníku soutěže Cihla k cihle. Stovky cihliček tak pod rukama dětí dávaly tvar originálním objektům, které následně posuzovala odborná porota. Nejkreativnější design stavby, čistota a preciznost provedení letos vynesly vítězství tandemu Tadeáš Siwek a Petr Skála ze ZŠ Havlíčkův Brod, Štáflova.

„Pro zadání letošní soutěže byla záměrně vybrána klenba. Už příroda nám dává následováníhodné příklady, klenba spojuje historii lidstva, je základním stavebním prvkem,“ vysvětluje důvody pro výběr stavebního prvku Miloň Marek ze Střední odborné školy Nové Město na Moravě. Tři a půl hodiny intenzivního stavění absolvovalo celkem 38 dětí z toho 17 dívek. Jejich zájem o stavební obory není překvapivý, řada z nich má už na základní škole zájem v budoucnu studovat například architekturu nebo stavební design. I tyto obory nabízí hned několik středních škol zřizovaných Krajem Vysočina.

Výsledky letošního ročníku soutěže Cihla k cihle

1. místo: Tadeáš Siwek, Petr Skála, ZŠ Havlíčkův Brod, Štáflova

2. místo: Jana Zbytovská, Michal Šafr, ZŠ a MŠ Jimramov

3. místo: Magdaléna Drlíčková, Sára Zemanová, ZŠ Žďár nad Sázavou, Švermova  

„Není vyloučeno, že bych v budoucnu rád navrhoval moderní domy, asi by mě to i bavilo. Mám ale ještě dva roky na to, abych se rozmyslel, která střední škola je pro mě ta pravá,“ říká letošní nejúspěšnější stavitel Tadeáš Siwek. Jeho týmový kolega Petr Skála přiznává, že o stavební škole v budoucnu neuvažuje, a to i přesto, že ho malé cihličky baví. Oba členové vítězného týmu se shodli na tom, že svou stavbu nechají BEZEJMENNOU.

Letošní 4. ročník (fotogalerie), který se uskutečnil po roční přestávce podpořil Kraj Vysočina, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Spolek Stavba Vysočiny, PKS Stavby Žďár nad Sázavou, RONELI stavby Havlíčkův Brod, Gremis Velké Meziříčí, AGOS stavební Pelhřimov, Pozemstav Třebíč, Českomoravský štěrk a značky weber, Ceresit, Cemix a Sika. 

1.místo

2.místo

3.místo