es1.png

EuroSkill 2021 Graz – neztratili jsme se

Vzdělávání
16. 12. 2021

Koncem září tohoto roku se v rakouském Grazu s ročním zpožděním konala významná soutěž mladých v 28 oborech.  O co jde. EuroSkills je takovou olympiádou mladých do 25 let věku v různých oborech, kde mimo ostatních dominují stavební řemeslné obory – zedník, obkladač, podlahář, malíř, betonář, pokrývač, instalatér, kameník truhlář, sádrokartonář a další. Této soutěži, která se koná každé 2 roky všechny státy věnují mimořádnou podporu o které se nám ani nezdá, protože jsou si všichni vědomi péče o mladou odborně vzdělanou generaci. O tom, jak je to obrovská akce jsme se mohli přesvědčit až na místě. Jde nejen o velmi náročnou logistickou a organizační akci, ale také o velmi náročný systém výběru a přípravy samotných soutěžících.  Mimo státní podpory se tato soutěž neobejde bez sponzorů. Většina výprav byla jednotně oblečena pracovní i společenské a měla odpovídající vybavení. Již jen pohled na práci těchto soutěžích byl pohledem na vysokou profesionalitu, soustředění, práce v mezinárodním prostředí pod časovým tlakem s cílem provést dílo ve vysoké kvalitě, o které se nám může zdát. Zahajovacího a závěrečného ceremoniálu se zúčastnili představitele státu. Zájem televizních štábů a novinářů z celé Evropy (mimo ČR) v průběhu soutěže byl mimořádný. 

Byla to opravdu velká show mladých v městské hale. 

Byla to sebejistota mladých odborníků O tom, jak mocná podpora svědčí tento obrázek České republice se podařilo získat účast ve 4 oborech

-          Malíř, natěrač, tapetář – David Ryšavý

-          Chladírenská technika - Patrik Procházka

-          Opravář motorů nákladních vozů – Tomáš Eichler

-          Obkladač – David Voráček 

Zájem návštěvníků – žáků škol a rodičů byl velký přes covidová opatření 

Takto vypadala naše delegace, protože vedle soutěžících se účastnil v jednotlivých profesích i experti – hodnotitelé. Všichni naši účastnící zanechali výraznou stopu a svými schopnostmi prokázali, že umíme. Naskočit do rozjeté soutěže s mimořádnou náročností je opravdu těžké. Soupeři trénovali i 3 roky dopředu. My pouze v několika dnech a bez zkušeností o přípravě a vybavení. EuroSkills je součástí WorldSkills, která se bude konat v r. 2022 v Šanghaji. EuroSkills 2023 bude v Petrohradě. Naše účast je poučením a také závazkem do budoucna. Představení našich soutěžících bude příště. 

Dr. Eduard Justa