Snímek obrazovky 2024-06-24 144041.png

Funkčnost digitalizace stavebnictví podle Nouzy nezjistíme hned

Top
24. 6. 2024
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza pro CNN Prima News okomentoval připravenost českých úřadů na digitalizaci stavebního řízení, která se společně s novým stavebním zákonem vchází v platnost 1. července.

Zahlcení úředníci, nedostatek techniky i špatná komunikace – tak zatím podle úřadů vypadají přípravy na digitalizaci stavebního řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj ale tvrdí, že se všechno stihne a kolaps stavebního řízení podle něj nehrozí.

Technologie úředníci k dispozici mají, ale se systémem se prý neměli dost času seznámit. Vicepremiér pro digitalizaci ale ujišťuje, že se není čeho bát a systémy jsou připravené, popírá i to, že by nebyly úřady dostatečně vybavené. Z toho, jak se digitalizace vydaří, přitom má obavy opozice i stavbaři, špatné provedení podle nich totiž může systém až ochromit. „To, že to nefunguje, zjistíme někdy po třech až čtyřech měsících. A pocity pořád máme smíšené, protože informace, které jsou z trhů, tak nás k úplné jistotě, že to fungovat bude, nevedou. Takže musíme spoléhat na to, co nám je řečeno. Nezbývá než tomu věřit,“ uvedl Jiří Nouza.

Cílem digitalizace je podle vlády stavební řízení hlavně zjednodušit. Stavebníci tak budou nově podávat jen jednu žádost a ušetří si tak desítky doteď potřebných dokumentů.