Aktualita web SPS.png

Jiří Nouza promluvil o propouštění ve firmách na Radiu ZET

Informace pro členy
8. 12. 2022
Vysoké ceny energií, materiálů a nedostatek pracovníků se na stavebním trhu již projevují. Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza by to ale nenazýval krizí. „Příští rok nás prověří,“ řekl v pořadu Byznys Jaroslava Dědiče na Rádiu ZET.

Velká nervozita panuje podle Nouzy na developerském trhu, což je potvrzeno tím, že dochází k prodlužování a odsunu některých projektů. Dodal, že některé firmy se připravují propouštět, ale takový krok budou oddalovat. Nouza nepochybuje o tom, že firmy jsou připravené propouštět. Zkušenost z poslední krize z roku 2008 až 2013 však bohužel znamenala odchod až 70 tisíc pracovníků ze stavebnictví. Bylo by za něj nešťastné toto opakovat a pracovníky bez znalosti dalšího vývoje propouštět. Připomněl, že důsledky roku 2008-2013 neseme dodnes. Stavebnictví je energeticky náročný obor, zejména ta odvětví, která vyrábí suroviny nebo je zpracovávají. „Současná energetická krize zasahuje například skláře, chemiky, cementáře, ale samozřejmě i řadu dalších odvětví,“ konstatuje prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Podle něj je teď klíčové najít evropské řešení pro zastropování cen ve velkém průmyslu. „Víme, že se připravuje krok z německé strany. Představa, že naleje 200 miliard eur do ekonomiky, je skutečně strašidelná pro průmyslovou zemi, jako je Česká republika,“ míní Nouza. „Může to znamenat významné ohrožení českého průmyslu, tak bohatí nejsme,“ doplnil. Pokud nedojde k nalezení evropského řešení, Jiří Nouza věří, že současná vláda najde odvahu k řešení na národní úrovni.

Rozhovor si můžete pustit ZDE