SPS logo 2020_ctverec.png

Komentář k výsledkům stavebnictví v lednu 2020

Komentáře
11. 3. 2020
Výsledky stavební produkce – komentář k měsíci lednu 2020

Stavebnictví vykázalo v prvním měsíci letošního roku příznivý výsledek, když meziročně vzrostlo o 6 %, v inženýrském stavitelství dokonce o 18,9 % a v pozemním o 3,3 %. Má to tři hlavní důvody.

Musíme poctivě poukázat na to, že tím nejdůležitějším je mimořádně nízká srovnávací základna. Před rokem byl lednový propad minus 13,6 %, takže letošní nárůst oproti nejhoršímu loňskému výsledku není až tak mimořádný, i když opticky vypadá uspokojivě. A protože statistická matematika funguje podle pravidel, rozhodně by nebylo seriózní domnívat se, že je to pozoruhodný nástup do nového roku předznamenávající úspěšné období, na to je ještě příliš brzy.

Mimořádné byly klimatické podmínky. V lednu nebyly na většině území prakticky žádné mrazy, práce nemusely být až na výjimky ani zastavovány, ani přerušovány, mohly pokračovat i mokré procesy.

Třetím důvodem, a ten musíme považovat za nejdůležitější, je vysoký objem zadaných zakázek v průběhu loňského roku, který byl druhý nejvyšší za 10 let. I orientační hodnota nových stavebních povolení vykazuje značný nárůst. Máme tedy připravenou velkou zásobu práce a zbývá doufat, že rodící se situace vládu nepřinutí činit krutá opatření ke snížení investic a že budou k dispozici finance na realizaci těchto investičních záměrů.

Přes všechny zdůrazňované, ale pravdivé překážky v rychlejší výstavbě bytů jich bylo v lednu zahájeno o 6 % více a dokončeno prakticky stejně jako vloni v lednu.

Víme, čím naše ekonomika v současné době prochází, a tak budeme doufat, že dopad na stavebnictví nebude tak hrozivý, jako při ekonomické krizi v minulé dekádě.  

Ing. Jiří Nouza
12. 3. 2020