SPS logo 2020_ctverec.png

Komentář k výsledkům stavebnictví v měsíci lednu 2021

Komentáře
11. 3. 2021

Stavební produkce v lednu reálně meziročně klesla o 5,2 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s lednem 2020 snížila o 6,5 %. Inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 0,1 %. Srovnávací základna pro stavební produkci v lednu je vysoká a pokles nebyl tak výrazný, k čemuž stále přispívá inženýrské stavitelství. Stavební úřady v prvním měsíci letošního roku vydaly 6 044 stavebních povolení, což značí meziroční pokles o 0,4 %. Orientační hodnota staveb dosáhla 33,0 miliardy korun a v porovnání se stejným obdobím roku 2020 klesla o 8,3 %. V prosinci 2020 došlo k meziročnímu poklesu v bytové výstavbě, počet zahájených bytů v rodinných i bytových domech klesl o 23 %.

Počet dokončených bytů ve sledovaném období, tedy v lednu 2021, rostl o 11,5 %, a to díky dokončeným bytům v rodinných i bytových domech.

Všechna protikoronavirová opatření, která výrazně ovlivňují život v celé společnosti, zatím stavebnictví významně neomezují. Komplikací je přetrvávající nedostatek pracovníků a nepřítomnost těch ze zahraničí i stále pokračující problémy s legislativou.

Věřím však, že v Poslanecké sněmovně ČR, kde se nyní rozhoduje se o podobě nového stavebního zákona, zvítězí zdravý rozum. Stavební zákon se totiž týká nás všech.