Snímek obrazovky 2024-06-05 160741.png

Nouza a Soudný mluvili o novém stavebním zákoně v České televizi

Top
6. 6. 2024
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza a viceprezident Svazu Zdeněk Soudný byli v pondělí 3. června hosty vysílání České televize. Oba mluvili o změnách ve stavebním zákoně, které mají začít platit již od začátku příštího měsíce. Jaké změny může nový zákon přinést?

Již za necelé čtyři týdny vejde v platnost dlouho diskutovaný nový stavební zákon. Část stavařů proto s projekty raději spěchá, aby to stihli ještě podle starých pravidel. „Velká část těch, kteří mají připravené projekty, se snaží dostat do režimu současně platného zákona a nespoléhají na to, že od 1. července bude vše fungovat tak, jak má,“ řekl Nouza. Zmínil i táhlost povolovacích řízení, které by mohl zákon změnit. Změnu ale podle něj budeme moci zhodnotit nejdříve po čtyřech až šesti měsících platnosti.

V porovnání s ostatními evropskými státy má totiž Česko i podle Zdeňka Soudného velkou byrokratickou zátěž, kterou není jednoduché odstranit: „Patříme mezi lídry v pomalosti. Pro projekt dnes potřebujete přes 40 razítek. Změna stavebního zákona toho tolik nezmění,“ uvedl. Jako možné řešení navrhl například apelační systém.

Celý rozhovor Jiřího Nouzy si můžete poslechnout ZDE v čase od 3:30 do 9:00, a celý rozhovor se Zdeňkem Soudným ZDE v čase od 17:31 do 20:05.