obklad.jpg

Obkladači mají soutěžícího na EuroSkills 2023 v Gdaňsku

Vzdělávání
3. 8. 2023
Letos v týdnu od 4. do 9.září se uskuteční akce EuroSkill 2023, kde se budou prezentovat mladí profesionálové odborníci z nejrůznější profesí do věku 21 let ve 48 oborech od řemeslných až po vývojáře her. Ze stavebnictví to budou profese obkladač, parketář a malíř, kteří jsou nositeli kvality řemesla.

 Naše nominační soutěž pro EuroSkills u obkladačů proběhla koncem června ve Švýcarsku v rámci soutěže PCI Alpencup jako neoficiální mistrovství Evropy mladých obkladačů do 25 let. Soutěž byla ve formátu EuroSkills/WorldSkills mezi 9 soutěžními týmy (Švýcarsko, Rakousko, Německo, Dánsko, Norsko, Švédsku, Francie, Jižní Tyrolsko – Itálie a ČR). V každém z konkurenčních týmů ve dvojici byl nominant na EuroSkills. Na základě celkového hodnocení byl vybrán Václav Kůs, obkladač z RAKO servisu firmy Lasselsberger s.r.o. 

Václav Kůs je mladý devatenáctiletý řemeslník, který zvládl náročné podmínky soutěže, zejména práci v časovém stresu, pod dohledem hodnotitelů v mezinárodním prostředí.

Výsledek práce dvojice za 12 hodin. Na EuroSkills podobný rozsah bude za 18 hodin, ale pouze jeden závodník s mnoha složitými výřezy (oblouky apod.)

V Gdaňsku to bude ještě složitější, protože u obkladačů je celkem 14 soutěžících zemí s s výkresy seznámí těsně až před soutěží v Gdaňsku. Tomu všemu bude podřízena intenzivní příprava, kterou maximálně podporuje jeho zaměstnavatel RAKO. Byl to příjemný pocit, že máme mladé profesionály – řemeslníky, kteří jsou schopni být mezi evropskou elitou. Bohužel naše konkurence má zcela jiné podmínky a na EuroSkills se připravují v týmech nejméně 1–2 roky. Také podpora státu a firem je zcela jiná. Všichni si považují podpořit takovou přehlídku mladých odborníků na rozdíl od nás, kdy musíme vysvětlovat co je EuroSkills a proč tam jedeme. Jde o naši odbornou a technickou budoucnost. Kdo bude mít zájem se může přijet do Gdaňska a podpořit nás nebo aspoň sledovat na webu www.euroskills2023.org. 

Dr. Eduard Justa

Cech obkladačů ČR

expert pro EuroSkills v oboru Obkladač