web_obr_v_u001.jpg

Rozhovor s vítězem soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje

Královéhradecký
11. 1. 2023
Firma Valc slavila v roce 2022 již 30. výročí založení, sídlí v Hradci Králové a její působnost je hlavně v Královéhradeckém kraji. Jejím zakladatelem, majitelem a jediným jednatelem byl do loňského roku Ing. Pavel Valc. Firma se zabývá především komplexní stavební činností v pozemním stavitelství, tzn. generálními dodávkami staveb bytových, občanských i průmyslových. Při této příležitosti Ing. Valce vyzpovídal manažer pro Královéhradecký a Pardubický kraj Ing. Vladimír Mazura.

Pane inženýre, jak vlastně došlo k založení Vaší firmy, co Vás k tomu vedlo?

U nás byla stavařina taková rodinná tradice. Děda už v meziválečném období úspěšně rozvíjel svou betonářskou firmu, otec následně pracoval jako stavební projektant, a tak nebylo překvapivé, že jsem po studiu na stavební fakultě ČVUT nastoupil jako asistent stavbyvedoucího a pak stavbyvedoucí u tehdejšího Průmstavu Pardubice, což na velkých a důležitých stavbách byla skvělá praxe, doslova škola života. Po sametové revoluci, kdy došlo k určitému rozpadu a trasformaci stavebnictví, jsem stál před zásadní otázkou – co dál? A rozhodl jsem se pro tu nejobtížnější variantu – založit a budovat svoji stavební firmu, takzvaně od nuly a bez koruny v kapse.  

Jaké byly začátky, s kolika spolupracovníky jste začínal? Kde firma sídlila?

Začátky byly samozřejmě těžké až dobrodružné, učil jsem se za pochodu, s podnikáním u nás v republice neměl nikdo velké zkušenosti. Všechno bylo pro mě úplně nové – založit firmu, pronajmout sídlo, v krátké době poskládat desetičlenný tým techniků i řemeslníků a dále ho rozšiřovat, sehnat zakázky, vytvořit základní koncept řízení firmy…. První kancelář firmy byla v bývalém ředitelství ČSAD, následně jsme obývali 4.podlaží bytového domu na rohu ulic Gočárova a Vrchlického. Během několika let jsem již z vydělaných peněz mohl odkoupit areál v Hradci Králové – Kuklenách, který prošel postupně 4 etapami rekonstrukce a výstavby. Areál se velmi povedl, využíváme ho nejen sami, ale také (jako investici) ho pronajímáme.  

Vím, že jste ženatý. V době založení jste byl pouze s manželkou? Pomohla Vám se začátky firmy?

V době založení firmy VALC, s.r.o. jsme s manželkou měli 2 malé děti a podstoupili jsme veliké existenční riziko. Manželka mi jakožto učitelka mateřské školy prakticky nemohla pomoci, přesto byla její role zásadní. Jsem jí dodnes vděčný za to, jak mě podpořila a řekla – jdeme do toho! Byla mi celou dobu morální oporou a zvládla se sama postarat, hlavně v těžkých začátcích, o celou rodinu.  

Od té doby uplynulo třicet let. Jak se situace u Vás ve firmě změnila?

Firma si prošla různými obdobími. Po náročném rozjezdu v roce 1992, si firma VALC, s.r.o. postupně upevnila své místo na trhu. Do roku 2009 jsme rostli, následně přišla celosvětová krize, která náš obor velice zasáhla a firma několik let stagnovala. V roce 2017 jsme se odrazili ode dna a od té doby rosteme. Povedlo se nám výrazně zvětšit roční obrat, nabrat nové zaměstnance a navázat spolupráci s dalšími subdodavateli. Náš tým neustále rozšiřujeme a rádi bychom ho posílili o další stavbyvedoucí, přípraváře-rozpočtáře, zedníky a tesaře. Chtěl bych vyzdvihnout, že se nám dvakrát podařilo zvítězit v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje v letech 2007 a 2022 a získat titul Stavební firma roku 2018 v kategorii střední stavební firma. A 30 let na trhu bude slavit také moje druhá firma UNI – GIPS spol. s r.o., která se specializuje na suchou výstavbu, tedy sádrokartony, minerální podhledy, akustiku, suché podlahy atd.  

Asi se nedá vyčíslit a vyjmenovat všechny stavby, které jste za těch třicet let postavil. Jste na nějaké obzvláště hrdý? A kterou oblast výstavby v současné době nejvíce preferujete a zabezpečujete?

Přesná čísla Vám neřeknu, ale realizovali jsme přes 500 staveb v celkové hodnotě několik miliard Kč. Každá stavba je unikát a máme ve firmě radost z každé dokončené stavby. V poslední době jsem asi nejvíce hrdý na stavbu v Opočně, kdy došlo k rekonstrukci a nástavbě bývalé porodnice na domov důchodců. Na této stavbě se sešlo hned několik událostí, které stojí za zmínku. V této porodnici jsem se narodil a po mnoha letech vrátil, abych dal chátrající budově nový smysl a novou tvář. Za tuto stavbu jsme získali ocenění Stavba roku Královéhradeckého kraje, na což jsem patřičně hrdý, byla to taková „stavba s příběhem“. A tak se tato stomilionová stavba domova důchodců v Opočně stala mojí srdeční záležitostí. Ale co považuji nyní – s mírným časovým odstupem za nejdůležitější, že můj syn Tomáš jednoznačně prokázal na této zakázce svou profesní zdatnost, ale i odvahu a odpovědnost, když během soutěže v silné konkurenci mnoha renomovaných firem vytvořil vítěznou cenovou nabídku a následně se podílel na úspěšné realizaci s dobrou rentabilitou. To byl pro mě rozhodující impuls. Již při slavnostním otevření stavby za účasti hejtmana jsem překvapil všechny přítomné, ale nejvíce asi Tomáše, že bude vykonávat funkci jednatele společnosti. A tak se i stalo – symbolicky v den oslav 30. výročí založení firmy VALC, s.r.o. V současné době realizujeme zejména stavby občanské vybavenosti, jako jsou školy a domovy důchodců, dále rekonstrukce rekreačních středisek včetně bazénů či sportovní halu, ale i průmyslové stavby jako např. spalovnu. Právě v této oblasti průmyslové výstavby plánujeme nabídnout naše služby ve větším rozsahu než dosud.  

Zmínil jste Vašeho syna Tomáše. Půjde on nebo někdo jiný z rodiny ve Vašich stopách? Řešíte ve firmě téma nástupnictví?

Jak jsem již zmínil v předešlé odpovědi, syn Tomáš za 11 let práce v naší společnosti na různých pozicích udělal velký posun, a tak kromě funkce vedoucího obchodu se více zapojil do řízení firmy jako jednatel společnosti. V tuto chvíli jsme tedy ve firmě dva jednatelé a pokračuje postupný proces předávání kompetencí na syna. Jsem moc rád, že se mi podařilo vychovat Tomáše jako svého nástupce a zároveň ho udržet v oboru stavebnictví v rámci rodinné tradice, což dnes není úplně jednoduché a běžné. Mohu říci, že to je krásný pocit, že můžeme pracovat spolu, vymýšlet nové věci, konzultovat a vykrývat jeden druhého. Přeci jen té práce je opravdu hodně a ve dvou jsme schopni to všechno lépe řešit a řídit. Užívám si to, ale trend je jasný, nikdo nemládneme….  

Letos jste oslavil spolu se svými spolupracovníky třicet let firmy. Jaká byla oslava? Došlo na bilancování? Určitě přišlo i poděkování zaměstnancům a spolupracujícím firmám a organizacím.

Oslava proběhla v červnu 2022 v areálu naší společnosti a pozvali jsme řadu vzácných hostů, naše zaměstnance, externí spolupracovníky, investory, subdodavatele a projektanty. Připravili jsme kratší video, kde jsme trochu zavzpomínali a bilancovali posledních 30 let, prezentovali jsme některé naše stavby, a hlavně jsme poděkovali všem zúčastněným za spolupráci. Jsme velice hrdí na kolektiv lidí v naší firmě, který jsme vybudovali a stále budujeme. Odpoledne a večer nás provázela živá hudba s tancem proložená veselými soutěžemi a legráckami. Samozřejmostí bylo výborné jídlo a pití, prostě panovala všeobecná spokojenost a byla to důstojná tečka za úspěšnými třiceti lety.   

Na závěr se Vás ještě ptám, jaké máte pocity po těch třiceti letech?

Stále jsem ještě „v zápřahu“, a tak nemám moc času a klidu na ohlížení zpět. Ale určitě u mě převažuje radost a uspokojení. A jednoznačně radost z rodiny, z obou synů a (zatím) tří vnoučat. A moje manželka – ta zaslouží nejen poděkování, ale přímo velký metál!  

Děkuji za rozhovor. 

Foto:  Ing. Pavel Valc se synem Tomášem  při převzetí hlavní ceny soutěže Stavba roku 2022