highway-5960578_1920.jpg

Stavebnictví nyní drží vysoká aktivita investorů z veřejného sektoru

Top
28. 2. 2024
Stavebnictví v České republice loni podle předběžných výsledků vykázalo mírný pokles, avšak přetrvávala vysoká aktivita investorů z veřejného sektoru. Pro další rozvoj je zapotřebí oživit investice soukromého sektoru, podpořit financování strategické infrastruktury a soustředit se na legislativu a digitalizaci. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Jiřího Nouzu výsledky minulého roku nepřekvapily, očekával je takové, mírný pokles stavební produkce je podle něj vzhledem k vysoké základně z roku 2022 pochopitelný. Udržení investičního apetitu veřejného sektoru nicméně považuje za úspěch, který připisuje Ministerstvu dopravy a dalším veřejným investorům.

Ohledně výhledu do budoucna je Nouza mírně optimistický, ale připomíná stále existující tlaky na ceny a nejistoty ohledně energetických povolenek a financování. Zároveň vyzdvihuje potřebu oživení investic soukromého sektoru. Klíčovou otázkou pro další rozvoj stavebnictví je podle Nouzy digitalizace legislativy, ale také zajištění financování strategických infrastrukturních projektů.

Celý rozhovor naleznete ZDE.