skola (002).jpg

V Kraji Vysočina se rozšíří síť středních stavebních škol s maturitními obory

Vysočina
9. 4. 2024
Před necelým rokem zástupci svazu diskutovali se zástupci škol a jejich zřizovatelem nad Perspektivou a vizí stavebních řemesel 2030. Nyní vysočinská organizace svazu deklarovala podporu vzniku maturitního oboru Stavebnictví v novoměstské střední škole, která v současnosti nabízí čtyři tříleté stavební učební obory.

Střední odborná škola v Novém Městě na Moravě plánuje od příštího školního roku nově nabídnout ke studiu maturitní obor Stavebnictví. Doplní tak nabídku odborného vzdělávání s maturitní zkouškou na stavebních školách v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Třebíči. „Už od letošního školního roku jsme navýšily počty žáků u nejvíce poptávaných učebních oborů stavebního zaměření na vybraných krajských středních školách. Například v Jihlavě se zvýšila kapacita oborů Instalatér nebo Elektrikář silnoproud. Kapacity v oborech Tesař, Zedník a Malíř a lakýrník se navýšily také u havlíčkobrodské stavebky,“ popisuje radní pro oblast školství Jan Břížďala s tím, že u některých oborů naopak došlo ke zpřesnění kapacit podle reálné naplněnosti i možností škol výuku v daném rozsahu zabezpečit. Nový maturitní obor by měl pokrýt poptávku po studiu orientovaném na stavebnictví v okrese Žďár nad Sázavou. Novoměstská střední škola v současnosti nabízí tříleté stavební učební obory Tesař, Zedník, Instalatér a Truhlář. Od školního roku 2025/2026 by přibyla jedna třída maturitního oboru Stavebnictví, kam by se mohlo přihlásit až 30 žáků.  

Vznik nového maturitního oboru stavebního zaměření podporuje také Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS), což potvrzuje i Petr Podaný, personální a správní ředitel akciové společností PKS stavby: „Spojení učebních a maturitních oborů stejného zaměření je na odborných školách vždy výhodou. Nejen, že škola disponuje potřebným prostorovým a materiálním vybavením i odborným zázemím, ale zároveň vzniká větší variabilita při možném přesunu žáků mezi maturitním a učebním oborem.“  

Po otevření nového maturitního oboru v Novém Městě na Moravě se rozšíří pokrytí vzdělávání ve stavebních oborech do čtyř z pěti okresů Kraje Vysočina. Vybrané učební stavební obory jsou nabízeny ke studiu také na Pelhřimovsku, konkrétně u České zemědělské akademie v Humpolci. „Koncepčnější by bylo nabízet do budoucna stavební obory spíše na pelhřimovské průmyslovce, která má strategičtější umístění a vhodnější spádovou oblast pro uchazeče. V příštích letech lze i o tomto diskutovat, záležet bude na poptávce v území,“ doplňuje radní Břížďala.  

Navýšení kapacit u stavebních učebních oborů od školního roku 2024/2025:  

Střední škola stavební Jihlava

+ 10 žáků v oboru Instalatér

+ 15 žáků v oboru Elektrikář silnoproud

Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod

+ 9 žáků v oboru Tesař

+ 8 žáků v oboru Zedník

+ 9 žáků v oboru Malíř a lakýrník  

Zdroj: Kraj Vysočina