20230302_111244.jpg

Zorganizovali jsme kulatý stůl k novele stavebního zákona

Informace pro členy
7. 3. 2023
Dočká se Česko stavebního zákona pro 21. století? Jisté je, že pravidlo "jeden úřad, jedno razítko“ zatím platit nebude. Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s ČTK uspořádal kulatý stůl na téma novely stavebního zákona, který se uskutečnil ve čtvrtek 2. března 2023 v pražském Kongresovém centru.

Pozvání ke kulatému stolu přijali: místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek, předseda České komory architektů Jan Kasl a Ondřej Boháč z iniciativy CityDeal. Svaz podnikatelů ve stavebnictví reprezentoval viceprezident Zdeněk Soudný. Hosté diskutovali o cestě k modernizaci stavebního zákona, který je klíčový nejen pro samotný obor, ale i pro konkurenceschopnost české ekonomiky.

„My už stavební zákon máme, je v platnosti od srpna 2021. Bohužel volební cykly jsou volební cykly, a nová vládnoucí garnitura rozhodla, že tento zákon změní. Bavíme se o změně, novele nového stavebního zákona,“ shrnula momentální stav místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Zároveň konstatovala, že z novely vypadnou vymoženosti, jako jsou zastupitelnost úředníků, vymahatelnost lhůt a jednotné metodické prostředí. „Projde naopak důležitá integrace dotčených orgánů,“ doplnila.

Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů ČR, připomněl velkou roztříštěnost procesů a jednotlivých úřadů. Předseda České komory architektů Jan Kasl zdůraznil, že ponechání uzákoněné stavební normy bylo pro současnou vládu politicky nepřijatelné, proto se celý model otočil. „Zůstávají prvoinstanční úřady, zůstávají krajské úřady a nebuduje se nejvyšší stavební úřad. Místo toho budeme mít dopravní a energetický stavební úřad,“ uvedl Kasl, který považuje za chybu neměnnost územního plánování. S touto výhradou souhlasí zástupce Iniciativy CityDeal Ondřej Boháč. „Územní plánování je u nás velmi zastaralé. Politici deklarují, že by mohla následovat úprava, která by se územního plánování týkala. Všechny evropské modely, které umožňují vydání potřebného razítka do 60 dnů, stojí právě na kvalitních modelech územního plánování,“ doplňuje. V průběhu zaznělo, že opozice připravuje souhrnný pozměňovací návrh. Ten by posunul účinnost novely stavebního zákona z poloviny letošního roku na 1. leden 2024.

Přítomní hosté ocenili snahu o politický konsensus, zmínili následováníhodné příklady ze zahraničí a přidali důležité souvislosti, které současná bitva o podobu změny stavebního zákona má. Za stěžejní považují závažné přetrvávající nedostatky v českém územním plánování, které se musí zásadním způsobem změnit, přičemž prvořadý je opět požadavek stability. Viceprezident SPS Zdeněk Soudný si přeje, aby nový návrh, který projde Sněmovnou, byl už stabilní. „Posledních sedm let se celý stavební sektor stále připravuje na novou legislativu, přičemž připravit stavbu není tak rychlé. Když musíte stále předělávat plány a projekty, je to prostředí, v němž ztrácí Česká republika konkurenceschopnost,“ řekl.

Kulatý stůl bylo možné sledovat živě na serverech ceskenoviny.cz, protext.cz, metro.cz, novinky.cz, FB Protextu ČTK a Youtube.

Sestřih z kulatého stolu si můžete pustit ZDE.