staveb zák.jpg

Vzorová smlouva o dílo na stavební práce

Informace pro členy
18. 6. 2024

Vzorová smlouva vznikla ve spolupráci Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Svazu měst a obcí ČR za odborné podpory KVB advokátní kanceláře. Cílem spolupráce bylo vytvořit funkční a vyvážený smluvní vzor, a kultivovat tak smluvní vztahy mezi objednateli – veřejnými zadavateli – a zhotoviteli. Vzorová smlouva o dílo na stavební práce umožňuje městům a obcím, jakožto objednatelům a zadavatelům veřejných zakázek, vytvořit smlouvu o dílo použitelnou pro většinu zakázek na stavební práce, jaké města a obce obvykle zadávají.

Níže Vám tuto vzorovou smlouvu předkládáme na vědomí s tím, že primárně se jedná o dokument, který budou využívat veřejní zadavatelé (viz. níže odkaz na www.poradnaproobce.cz ). Pro vás jakožto zhotovitele by bylo jistě prospěšné, aby se zadavatelé (města, obce) o tomto existujícím dokumentu dověděli, zde je jistě prostor pro vaší aktivitu, a začali jej využívat.

V prezentovaném případě se vlastně jedná jen o jednu z variant vzorové smlouvy. Vzorová smlouva byla totiž zpracována jako „automatický dokument“ – webová aplikace s řadou pokročilých voleb a variantních řešení. Automatický dokument je dostupný zdarma online na adrese https://www.poradnaproobce.cz/automaticke-dokumenty/smlouva-o-dilo-ai102.

Automatický dokument obsahuje nápovědy pro tvorbu smlouvy a ke smlouvě je zpracována metodika pro právní laiky. Automatický dokument umožňuje např. zvolit, zda je dílo financováno z dotace nebo k ceně díla sjednat inflační doložku. Dle provedených voleb se pak smlouva „automaticky upraví.“

Smlouva je tedy vhodná jak na stavby pořizované z dotací, tak i financované bez nich. Lze ji využít jak v rámci zadávacího řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek, tak i pro zakázky malého rozsahu.

Smlouva o díloMetodika ke smlouvě o dílo