„Den otevřených dveří“ se konal na největší stavební škole na střední Moravě
Škola je se svými 588 žáky v maturitních, učebních, nástavbových a distančních oborech největší stavební školou na střední Moravě. Na dvou denních maturitních oborech, a to Stavebnictví a Technická zařízení budov, studuje 332 žáků. Škola nabízí i distanční zkrácenou výuku těchto dvou oborů pro absolventy jiných středních škol s maturitou, kteří si tak mohou doplnit odborné stavební vzdělání. V sedmi učebních oborech (zedník, tesař, instalatér, klempíř, truhlář, malíř a lakýrník, montér suchých staveb) se vzdělává 206 učňů a na nástavbovém studiu si k výučnímu listu dokončuje maturitní vzdělání 12 žáků.
Jednotlivé Dny otevřených dveřímají vždy své konkrétní odborné zaměření. „Na podzim jsme se zaměřili na posílení oboru montér suchých staveb. Tento obor, ač velmi poptávaný na trhu práce, se nám v minulých dvou letech nepodařilo pro mizivý zájem otevřít. V lednu jsme pak pozvali vědecký kamion FabLab, v němž se uchazeči mohli seznámit se špičkovými technologiemi používanými ve stavebnictví. A nyní, v únoru, obohatila akci, svou prezentací zaměřenou na klempíře a tesaře, společnost H & B delta, s.r.o. ze Vsetína“, uvedla Ing. Jindra Mikuláštíková, ředitelka školy. Ve svém vystoupení ocenila aktivity Svazu podnikatelů ve stavebnictví v oblasti výuky stavebních řemesel, s cílem řešit situaci nedostatku kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví a s tím související malý zájem žáků základních škol o studium stavebních oborů na odborných učilištích. Vítá vytvořenou strategii „Perspektiva a vize vzdělávání stavebních řemesel 2030“, kterou prezentoval krajský manažer SPS pro Zlínský kraj, a která přináší návrhy opatření pro zlepšení současného stavu, podpory technického vzdělávání a stavebních řemesel při respektování potřeb společnosti.
„Zájem o oba maturitní obory je momentálně silný, ale u stavebních řemesel se musíme hodně snažit, abychom je naplnili. Výjimkou je pouze obor truhlář, o nějž je na Valašsku tradičně nadprůměrný zájem. V posledních dvou letech nám významně pomohly vhodně načasované reportáže v hlavních televizních zpravodajských relacích, které ukazují stavební řemesla jako velmi dobrou a perspektivní kariérní volbu.“, dodala ředitelka Mikuláštíková.
Stavebnictví bylo historicky tradičním odvětvím v českých zemích, je to atraktivní a perspektivní obor s širokými možnostmi uplatnění.