Snímek obrazovky 2024-01-15 101949.png

Jiří Nouza na ČT24: První pololetí roku bude pro stavebnictví klíčové

Top
15. 1. 2024
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza byl 8. ledna hostem ČT24, kde okomentoval momentální situaci, která ve stavebnictví panuje. Hlavní bude první polovina roku 2024, od poloviny roku by se situace, v optimistické variantě, mohla zlepšovat.

Bytová výstavba v České republice nadále pokračuje v útlumu. Data Českého statistického úřadu ukazují, že oproti listopadu 2022 bylo v listopadu roku 2023 zahájeno o 41 % staveb méně, počet dokončených staveb klesl téměř o pětinu. Stavební výroba v Česku se v listopadu 2023 meziročně snížila o 6,5 procenta, meziměsíčně byla stavební produkce v České republice nižší o 3,8 procenta.

Jiří Nouza tento, do jisté míry očekávaný pokles, jehož příčinou byly i nepříznivé povětrnostními podmínkami, vnímá jako výsledek stavu české ekonomiky v průběhu posledního roku. Uvedl, že očekává další pokles i v prosinci 2023. Start letošního roku bude podle něj vzhledem k předpovídaným velkým mrazům také zpomalený. Nesmíme opomínat ani ekonomické důvody, které stále přetrvávají.

Z veřejných investorů jako takových, se celý minulý rok podařilo udržet, já tomu říkám v uvozovkách investiční apetit, veřejného sektoru,“ uvedl a pokračoval: „A co se týká těch zbylých veřejných investorů, jako jsou kraje, města, obce, zatím nemáme signály o tom, že by docházelo k nějakému útlumu.“ Slabým článkem českého stavebnictví je podle Nouzy soukromý sektor: „Ten problém, který nás provází, je skutečně soukromá výstavba nebo soukromé investice, jak z hlediska velkých developerských projektů, tak z hlediska drobnější investorské činnosti rodinných domů.“

Mírný optimismus je podle Nouzy na místě, protože očekáváme významnější uvolnění restrikcí ČNB s ohledem na vývoj inflace a z toho vyplývající větší důvěru ve vývoj české ekonomiky a s tím související větší ochotu soukromého sektoru k investiční činnosti.

Celý záznam je dostupný na odkazu ZDE v čase od 1:45:20 do 1:51:25.