Komentář k výsledkům stavebnictví v měsíci březnu 2022
Stavební produkce v březnu reálně meziročně vzrostla o 8,2 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s březnem 2021 zvýšila o 6,2 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 14,7 %. I když meziročně stavební produkce v březnu vzrostla, tempo jejího růstu zpomalilo a meziměsíčně po dlouhé době klesla, a to o 3,7 %.
Do porovnání výsledků stavební produkce v březnu v meziročním srovnání se dle mého názoru promítly dopady pandemie covidu-19 v roce 2021 – nižší základ a současná vysoká poptávka, která v kontextu doby a aktuální situace samozřejmě vyvolává napětí na trhu surovin a stavebních materiálů. A to se zatím do cen materiálů a surovin ještě nepromítly navýšené ceny za dodávku energií. Ty jsou opravdu extrémní. Situaci se po narušení dodavatelských řetězců ještě nepodařilo zcela napravit, stavební trh významně ovlivňuje válka na Ukrajině, vysoká poptávka prohlubuje nedostatek materiálů a surovin. Výsledek pak vidíme na stavbách, kde může docházet k posunu harmonogramů a zpožďování staveb. Meziročně bylo dokončeno o 3,4 % bytů méně, což právě mohl ovlivnit nedostatek stavebních materiálů a pozdržení harmonogramů některých staveb. Pozitivně vnímám, že stavební úřady vydaly meziročně o 6,1 % stavebních povolení více a jejich orientační hodnota vzrostla o 28,6 %. V tom vidím potenciál.
Začátek roku lze tedy hodnotit jako slušný – stavební produkce v 1. čtvrtletí 2022 meziročně vzrostla o 11,0 % a růst jsme zaznamenali ve všech měsících a segmentech. Do růstu hodnoty staveb se sice promítá výrazný růst stavebních prací a materiálu, ale i bez tohoto vlivu byl objem plánované výstavby nad úrovní loňského března.
V Praze 9. 5. 2022
Ing. Jiří Nouza
prezident SPS