SPS_Aktualita_13_5.png

SPS: Ceny energií a emisních povolenek jsou pro český stavební průmysl velkou hrozbou

Tiskové zprávy
30. 1. 2024
Svaz podnikatelů ve stavebnictví dlouhodobě upozorňuje vládu ČR na značně vysoké a pro některé obory v podstatě likvidační náklady za energie a emisní povolenky při výrobě stavebních hmot. To významně ohrožuje konkurenceschopnost stavebních hmot vyráběných u nás a zároveň negativně ovlivňuje dostupnost bydlení.

V minulém roce extrémně vzrostly ceny energií a na vysoké úrovni se udržuje rovněž cena emisních povolenek. To v důsledku nejen omezuje, ale také ohrožuje výrobu stavebních hmot v ČR. Tuzemští výrobci uzavírají provozy nejen dočasně, ale i trvale. V současné době stojí produkce v řadě závodů na výrobu zdicích i obkladových materiálů a hydraulických pojiv, a dokonce se zavírají provozy na výrobu oceli a skla pro potřeby stavebnictví či sanitární keramiky.

„V důsledku enormního růstu nákladů došlo v loňském roce k poklesu produkce stavebních hmot podle jednotlivých druhů výrobků o 20 až 50 procent. To v důsledku omezuje produkci stavebního průmyslu v České republice a zároveň výrazně snižuje konkurenceschopnost českých výrobků na evropském, ale i globálním trhu,“ podotýká Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, s ohledem na data Eurostatu. Z těch vyplývá, že ceny energií pro velké odběratele v České republice patří k nejdražším v Evropě. 

 „Podle dosavadních výsledků Českého statistického ústavu a ve srovnání s loňským rokem dojde k poklesu výkonnosti českého stavebnictví za rok 2023 o více než dvě procenta. Konečné výsledky včetně prosince ČSÚ oznámí 6. 2. 2024. Z důvodů vysokých nákladů a velmi pomalu klesajících úrokových sazeb hypoték nedojde k zásadnímu zlepšení dostupnosti bydlení ani v první polovině letošního roku,“ dodává Jiří Nouza.

Ceny energií v porovnání s rokem 2021 vzrostly o cca 200 %. Export mimo Evropskou unii je velmi složitý, naše výrobky přestaly být na mimoevropském trhu konkurenceschopné. Vzhledem k všeobecně známým globálním vlivům dochází k dalšímu růstu nákladů, které výrobci již nemohou promítnout do ceny výrobků, a následně rovněž k propouštění pracovníků. Někteří zaměstnavatelé v oblasti výroby stavebních hmot již byli nuceni snížit stavy o více než 10 %. Velké ohrožení se netýká jen výrobců skla, pálených cihel a keramiky, ale také producentů cementu či izolačních materiálů.

„Je třeba, aby vláda zintenzivnila kroky na záchranu a podporu českého průmyslu. Vidíme příklady, že v okolních státech je situace v oblasti cen energií daleko lepší. Některé státy, např. Polsko, přímo intervenují na snížení úrokových sazeb u hypoték. Určitě je nemůžeme podezřívat, že neznají makroekonomické souvislosti sektoru stavebnictví a tvorby zdrojů státního rozpočtu,“ říká Roman Blažíček, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ze společnosti LASSELSBERGER, s.r.o. 

Kristýna Dolejšová

tisková mluvčí Svazu podnikatelů ve stavebnictví

Tel.: + 420 602 141 313

E-mail: press@sps.cz