Snímek obrazovky 2024-05-10 121925.png

Jiří Nouza v médiích o posledních výsledcích stavebnictví

Top
10. 5. 2024
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza byl hostem na Českém rozhlase a v České televizi, kde se vyjadřoval k výsledkům stavebnictví za měsíc březen. Stavební výroba se podle Českého statistického úřadu v březnu meziročně propadla o více než 8 procent, což je nejvýraznější pokles za poslední tři roky.

Produkce se snížila v pozemním stavitelství, které zahrnuje výstavbu budov, a také v inženýrských stavbách, kam spadá budování cest nebo energetických sítí. Podle Nouzy ale nemůžeme mluvit přímo o krizi ve stavebnictví: „Je potřeba upřesnit to, že v inženýrském stavitelství pokles nedosahoval ani jednoho procenta. Problém je skutečně pozemní stavitelství, kde se zejména v bytové výstavbě nedaří tu cestu nastartovat. Ale já bych ještě pořád o krizi nehovořil,“ uvedl v e vysílání Českého rozhlasu Plus.

Na Radiožurnálu mluvil Jiří Nouza o nových zakázkách ve stavebnictví. Na otázku, zda chybí větší zájem o nové zakázky právě ze strany investorů, odpověděl, že ano, ale jako příčinu zde označil krok České národní banky: „Česká národní banka před asi rokem a půl zatáhla za ruční brzdu a zdražila úrokové sazby. Z toho potom vyplynuly hypotéky, které byly nedostupné a pochopitelně i některé další podmínky, které byly součástí hypotečních smluv. Ty byly pro některé uchazeče neprůchozí a došlo tak k výraznému zadržení rozvoje oboru.“

„Pořád ale trvá, že z těch čísel, které máme k dispozici, je evidentní, že veřejný sektor v tuto chvíli investuje. Bohužel se to ale netýká bytové výstavby, tam je to o soukromém investičním apetitu, který je pořád ještě na poměrně velmi nízké úrovni,“ doplnil Nouza ve Studiu ČT24.

Na celý rozhovor ve Studiu ČT24 se můžete v čase 13:20 až 20:00 podívat ZDE