REsummitTitulní fotografie_Nouza1.png

Konference REsummit se věnovala budoucnosti developmentu v Praze

Top
25. 5. 2023
Jak si představit budoucnost v Praze? Jakým směrem se bude vyvíjet pražský development, budou Pražané upřednostňovat bydlení v nájmu a jak města a domy připravit na změny klimatu? Tomu se věnovala jednodenní konference REsummit ekonomického deníku E15.

Byznysmeni, bankéři, architekti a další experti z oblasti stavebnictví se sešli 16. května na konferenci REsummit v Praze. Svaz podnikatelů ve stavebnictví byl zastoupen svým prezidentem Jiřím Nouzou. Konferencí provázela Michaela Hergetová.

„Za poslední tři roky české stavebnictví čelilo obrovským výzvám, ať to byla doba covidová nebo energetická krize v loňském roce. A překonali jsme je. Co však budeme složitě překonávat a nezbývá mi než to okomentovat, je legislativní prostředí, ve kterém se české stavebnictví a stavební povolovací procesy momentálně nachází. Bohužel, z mého pohledu – přestože jsme členy Platformy pro rozumný stavební zákon, tak si myslím, že potenciál nového legislativního prostředí nebude naplněn. A bojím se, že se tak naplní naše obavy. Uděláme všechno proto, aby se věci změnily. Jeden z těch nástrojů, který jsme si zvolili, je spolupráce s E15 a založení Urban Leaders Clubu, protože všechny problémy a výzvy českého stavebnictví bychom chtěli dostat do veřejného prostoru. Stojím o to, aby veřejnost vnímala, že jsme tu pro ně. Vždyť právě stavebnictví vytváří to všechno, co je kolem nás,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Součástí programu byly prezentace a panelové diskuze. Ceny průměrného bytu v Praze by bylo ideální dostat na deset průměrných ročních mezd, jak uvedl Tomáš Kadeřábek z Asociace developerů. V současnosti se cena průměrného pražského bytu pohybuje kolem patnáct ročních mezd. Dále se v rámci konference REsummit řešila například i otázka toho, zda má generace Z šanci na vlastní bydlení či se bude muset smířit s podnájmem. Růst cen nemovitostí provázejí vysoké úrokové sazby a příjmy nerostou dostatečně rychle, aby tomuto vývoji sekundoval. Lidé do 36 let, kteří by si chtěli pořídit své první bydlení například v Praze, tak musejí vzít za vděk nemovitostí před rekonstrukcí na vzdálenějším okraji Středočeského kraje, kterou postupně rekonstruují, jak popsal L. V. Ostatek, hypoteční expert z Broker trust.

Záznam z konference naleznete ZDE.