Šestý kulatý stůl evropského projektu Zelená dohoda pro budovy v ČR
O možnostech financování a o tom, jak dekarbonizaci měst podpořit a urychlit, budou jednat poradci, investoři, dodavatelé, stavaři, úředníci a experti v oblasti úspor energie 2. června od 9:00 v prostorech PriceWaterhouseCoopers (PwC).
Šestý kulatý stůl ze série Smart Finance for Smart Buildings, moderuje Jaroslav Maroušek a celou diskuzi otevře Helen Carlström, ze společnosti E.On Německo, která je projektovou manažerkou a odbornicí v oblasti dekarbonizace měst. Na ni naváže Fredrik Karlsson ze společnosti Polar Capacity Švédsko, která investuje do místní energetické vyváženosti průmyslu, obcí a místních energetických společností.
V další části Jaroslav Klusák z Pražského společenství obnovitelné energie (PSOE) představí zkušenosti v oblasti městské energetické komunity, neboť PSOE má za sebou první desítky úspěšně dokončených, či rozpracovaných projektů a dalších cca 200 objektů je připraveno k realizaci.
S Vlastou Švejnohovou ze společnosti Enviros se podíváme na program EU City Facility, který je zaměřený na technickou pomoc v oblasti udržitelné energetiky pro města a obce v České republice.
V neposlední řadě se Tomáš Fuchman ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví zaměří na financování úsporných opatření ve veřejném osvětlení, neboť modernizace veřejného osvětlení dokáže ušetřit až 80 % spotřeby elektrické energie a přinést do obecního rozpočtu nemalé úspory.
Závěrem s Jiřím Karáskem ze společnosti SEVEn nahlédneme do nadcházejících aktivit kulatých stolů v tomto roce.
O projektu
Projekt Zelená dohoda pro budovy (Green Deal for Buildings) je součástí celoevropské iniciativy, financované z programu Horizon 2020. V rámci projektu bude v České republice a na Slovensku zorganizováno osm kulatých stolů za účasti odborníků ze soukromého i veřejného sektoru, na kterých budou prezentovány a projednávány nedostatky implementace energetických úspor, které limitují či omezují efektivitu veřejného financování a zapojení soukromého kapitálu. Společně budou hledány možnosti, jak ovlivnit národní politiku s cílem podpořit implementaci opatření. Konkrétně budou vypracovány cestovní mapy, akční plány a pokyny, na jejichž základě budou navržena opatření krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá. Současně se předpokládá vznik zásobníku projektů, které lze efektivně financovat. Na projektu se podílí devět partnerských organizací z České a Slovenské republiky.
Více o projektu na www.greendeal4buildings.eu/cs/.