SPS: Růst cen energií je pro český průmysl časovaná bomba. Důsledky pocítí i jednotlivci
Energetický regulační úřad (ERÚ) na konci října představil návrh výrazného zvýšení ceny regulované složky elektřiny. Pro velké odběratele se jedná oproti roku 2022 o nárůst o 200 až 250 %, v porovnání s rokem 2023 je tento nárůst ještě markantnější. To vnímá většina podnikatelských svazů jako naprosto likvidační. „Považujeme to za nekonkurenceschopné podmínky, ve kterých by velcí spotřebitelé měli čtvrtou nejdražší elektřinu v Evropě. Vnímáme to jako absolutní podkopnutí tuzemské ekonomiky, která navíc stále vyhlíží svůj restart,“ podotýká Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, s ohledem na data Eurostatu, podle kterých patří ceny energií pro velké odběratele v České republice k nejdražším v Evropě.
Klíčový dopad na energeticky náročná odvětví má také konsolidační balíček. Vláda v něm navrhuje zrušit stávající osvobození některých paliv, například elektřiny a plynu využívaných v metalurgických procesech, od tzv. energetické daně.
Je třeba, aby vláda zvážila své kroky a vzala v potaz konkurenceschopnost českého průmyslu na světovém i evropském trhu, kde české firmy nebudou schopné s takovou zátěží fungovat. „Jednou z podmínek ekonomické prosperity státu je i zdravé stavebnictví, kterému stát nešlape na krk. Prozíravější členské státy EU ví, že v dnešní situaci je podpora průmyslu klíčová,“ říká Roman Blažíček, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ze společnosti LASSELSBERGER, s.r.o.
Více se dozvíte v přiložené tiskové zprávě.